میزان 04, 1401 19:46 Asia/Kabul
  • تخلیه مرز تاجیکستان و قرقیزستان از تجهیزات سنگین نظامی
    تخلیه مرز تاجیکستان و قرقیزستان از تجهیزات سنگین نظامی

رئیس کمیته امنیت ملی قرقیزستان اعلام کرد که با طرف تاجیک درباره عقب کشیدن تجهیزات سنگین نظامی از نقاط مرزی دو کشور به توافق رسیده است.

به گزارش رادیو دری، کامشی‌بک تاشی‌یف رئیس کمیته امنیت ملی قرقیزستان اعلام کرد که مقامات قرقیزستان و تاجیکستان روز گذشته (یکشنبه) توافقی را در زمینه پایان درگیری ها و رسیدن به راه حلی درباره مرزهای دو کشور، به امضا رساندند.

رئیس کمیته امنیت ملی قرقیزستان تصریح کرد: یکی از مهمترین بخش های این توافق، عقب کشیدن تجهیزات سنگین نظامی از مرزهای دو کشور است.

کامشی‌بک تاشی‌یف افزود: ما توافق کردیم که تنها تسلیحات مورد نیاز نیروهای مرزبانی در مناطق مرزی باقی بماند و این منطقه از تسلیحات جنگی تخلیه شود؛ براین اساس، همه تانک ها و توپخانه ها از نقاط مرزی به مناطق دیگر منتقل خواهند شد.

این مقام امنیتی قرقیزستانی تاکید کرد: ما به همه بندهای این توافق عمل خواهیم کرد و به آن پایبند خواهیم ماند و امیدواریم که طرف تاجیکستانی نیز همچون ما با این توافق رفتار کند.

ابهام در حدود مرزها یکی از اصلی ترین دلایل درگیری بین جمهوری های استقلال یافته از شوروی است. این معضل تاکنون بارها به درگیری مرزی در بسیاری از کشورهای منطقه منجر شده است.

نیروهای نظامی تاجیکستان و قرقیزستان  در ۱۴ سپتامبر در مناطق مرزی درگیر شدند. امامعلی رحمان و سدیر جباروف روسای دو کشور در ۱۶ سپتامبر، با آتش بس و حل مناقشه از طریق دیپلماسی موافقت کردند. با این حال، درگیری ها در همان روز از سر گرفته شد و تا ۱۷ سپتامبر در برخی مناطق مرزی ادامه یافت.

واکنش طالبان به درگیری های مرزی میان تاجیکستان و قرقیزستان

افزایش شمار کشته‌های درگیری مرزی بین قرقیزستان و تاجیکستان

کلیدواژه