ثور 07, 1396 08:01 Asia/Kabul
  • درخواست سازمان منع استفاده از سلاح شیمیایی برای پیوستن به این سازمان

دبیرکل سازمان منع استفاده از سلاح شیمیایی، رژیم صهیونیستی و کشورهای کره شمالی، مصر و سودان جنوبی را به پیوستن به این سازمان فراخواند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، "احمد اوزومکو"، دبیرکل سازمان منع استفاده از سلاح شیمیایی  درنشست روز چهارشنبه در لاهه هلند از مصر، رژیم صهیونیستی، کره شمالی و سودان جنوبی خواست بی تعلل به کنوانسیون سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی ملحق شوند وسایر کشورها را نیز به کمک به روند مبارزه با این تسلیحات فراخواند.

همچنین "آنتونیو گوترش" دبیرکل سازمان ملل متحد با ارسال پیامی ضبط شده به نشست لاهه با اشاره به اینکه تاکنون حدود 95 درصد از ذخایراعلام شده شیمیایی جهان ازسوی سازمان منع استفاده ازسلاح شیمیایی منهدم شده است، هشدارداد؛ استفاده از گازهای سارین، خردل و کلردرسوریه، دو دهه موفقیت و پیشرفت این سازمان را در معرض تهدید قرار داده است.

مقامات جهان در پایان این نشست از همه کشورها خواستند به عملیات توقف استفاده از این سلاح مهلک یاری برسانند.

دولت سوریه در سال 2014 زرادخانۀ تسلیحات شیمیایی خود را به نمایندگان سازمان ملل متحد و سازمان منع تسلیحات شیمیایی تحویل داده است ولی در پی حمله شیمیایی 15 حمل به منطقه خان شیخون در ولایت "ادلب"، واشنگتن بامداد 18 حمل به بهانه آن که دولت سوریه در این حمله نقش داشته است، 59 فروند موشک به خاک سوریه شلیک کرد.

کلیدواژه