اسد 19, 1396 08:05 Asia/Kabul
  • سفر نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل به وین/ بازنگری در «برجام» محور رایزنی های نیکی هیلی

نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد اواخر ماه جاری میلادی برای گفت و گو با مقام های آژانس بین المللی انرژی هسته ای درباره برجام به وین می رود.

به گزارش روز پنجشنبه خبرگزاری رویترز، این سفر «نیکی هیلی» به وین در راستای بازنگری در توافق هسته ای با ایران عنوان شده که از برنامه های «دولت دونالد» ترامپ رئیس جمهوری آمریکا است.

ترامپ در ماه آوریل سال جاری میلادی دستوری مبنی بر بازبینی توافق هسته ای با ایران صادر کرد تا سازگاری آن با منافع امنیت ملی آمریکا بررسی شود.

براساس قوانین آمریکا، وزارت امور خارجه این کشور هر 90 روز یک بار باید پایبندی ایران به برجام را تایید کند. با وجود اینکه دولت ترامپ اواخر ماه گذشته برای دومین بار به پایبندی ایران به توافق هسته ای اذعان کرد، ترامپ اعلام کرده است در ضرب العجل بعدی این کار را نخواهد کرد.

این در حالی است که برخی از مقام های پیشین و کنونی آمریکا و بسیاری از تحلیلگران، منتقد اقدامات و لحن ترامپ علیه برجام هستند و اتحادیه اروپا نیز بر پایبندی ایران به برجام تاکید کرده است.

«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا اخیرا با تاکید بر این که «برجام» متعلق به جامعه بین المللی است، گفت: این توافقی نیست که دوجانبه تنظیم شده باشد و بتوان تغییری در آن اعمال کرد.

توافق هسته‌ای ایران و گروه پنج به علاوه یک (بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین، آمریکا و آلمان) از ژانویه 2016 اجرایی شده است اما دولت آمریکا به عنوان یکی از اعضای این گروه همواره برجام را نقض می کند.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری جنجالی آمریکا از مخالفان سرسخت برجامی است که مورد تایید، سازمان ملل، شورای امنیت و آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

 

کلیدواژه