سنبله 03, 1395 08:52 Asia/Kabul
  • "بان کی مون"، سرمنشی سازمان ملل

سرمنشی سازمان ملل، بر توجه جامعه جهانی به نابودی تسلیحات کشتار جمعی تاکید کرد.

"بان کی مون"، سرمنشی سازمان ملل روز سه شنبه در نشست شورای امنیت درباره منع گسترش سلاح‌های کشتار جمعی و به ویژه خطر افتادن این سلاح‌ها به دست گروه‌های افراطی، با بیان این که توسعه سریع فناوری، موجب تسهیل تولید و توزیع سلاح‎های کشتار جمعی شده است، گفت: توجه جامعه جهانی به نابودی این تسلیحات کُشنده ضروری است.

به گزارش آسوشیتدپرس؛ بان کی مون تصریح کرد: اگرچه اقدام‎های مثبتی در زمینه نابودی تسلیحات کشتار جمعی اتخاذ شده، اما توسعه فناوری به تسهیل دسترسی گروه‌های تروریستی به تجهیزات ساخت این نوع تسلیحات منجر شده است.

سرمنشی سازمان ملل، تاکید کرد: نهادهای غیردولتی (منظور گروه‎های مسلح و تروریستی) که تنها با هدف کشتار و قتل عام، غیرنظامیان را هدف قرار می‎دهند، به طور فعال درصدد دستیابی به سلاح‌های شیمیایی، هسته‌ای و بیولوژیکی هستند.

"امانوئل روکس"، نماینده ویژه پلیس بین الملل (اینترپل) در سازمان ملل هم گفت: موضوع تسلیحات کشتار جمعی به یکی از چالش‌های جدی جامعه جهانی تبدیل شده است.

روکس افزود: تهدید این نوع تسلیحات، به علت پیچیدگی گروه‌های تروریستی و افزایش درگیری در نقاط مختلف جهان، بیش از هر زمان دیگری است.

قطعنامه 1540 شورای امنیت بر منع دسترسی تروریست‌ها به تسلیحات کشتار جمعی تاکید دارد.

 

کلیدواژه