جوزا 21, 1397 09:19 Asia/Kabul
  • مرکل: اروپا نباید به آمریکا تکیه کند

صدراعظم آلمان روز یکشنبه حمایت نکردن «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا از بیانیه پایانی نشست سران گروه هفت را دلسردکننده خواند و گفت: اروپا نباید به واشنگتن تکیه کند.

به گزارش ایرنا، «آنگلا مرکل» در گفت وگو با شبکه آلمانی «ای  آر دی» ARD  با تاکید بر اینکه اروپا باید خودش سرنوشتش را در دست بگیرد تصریح کرد اتحادیه اروپا همانند کانادا و در چارچوب قوانین سازمان جهانی تجارت در برابر تعرفه های آمریکا دست به اقدامات متقابل می زند.

نشست دو روزه سران «گروه هفت» (کانادا، آلمان، آمریکا، فرانسه، ایتالیا، ژاپن و بریتانیا) روز شنبه در ایالت «کِبِک» Quebec کانادا با انتشار یک بیانیه هشت صفحه‌ای به کار خود پایان داد.

ترامپ که پیش از انتشار  این بیانیه، این نشست را ترک کرده بود، در توئیتر اعلام کرد، در واکنش به اظهارات «جاستین ترودو» نخست وزیر کانادا، امضا و حمایتش را از بیانیه پایانی نشست سران گروه هفت پس گرفته است.

نخست‌ وزیر کانادا   پس از پایان نشست سران گروه هفت در یک نشست خبری اعلام کرد به رئیس جمهور آمریکا هشدار داده است اگر وی به اعمال تعرفه‌های غیرعادلانه ادامه دهد، کانادا نیز اقدامات تلافی‌جویانه را بدون هیچ تعللی انجام می‌دهد.

این تهدید ترودو در پاسخ به اقدام اخیر واشنگتن در وضع تعرفه سنگین بر واردات فولاد و آلومینیوم به آمریکا صورت گرفت.

«ترامپ»، این اظهارات نخست وزیر کانادا را «غیر واقعی» و «اشتباه» خواند و گفت: ترودو فردی «ضعیف و غیرقابل اعتماد» در این نشست بود.

ترامپ با اشاره به اینکه کانادا تعرفه‌های سنگینی را بر شرکت ها، کشاورزان و کارگران آمریکایی اعمال کرده است گفت: به نمایندگان آمریکا در گروه هفت دستور داده است تا بیانیه پایانی نشست سران این گروه را تایید نکنند.

سران گروه هفت در این بیانیه «حمایت‌گرایی» را که نقطه مقابل تجارت آزاد است محکوم کردند و وعده «تداوم مبارزه» با این سیاست را دادند.