حوت 06, 1397 10:10 Asia/Kabul
  • برندگان جشنواره فیلم اسکار 2019 مشخص شدند

مراسم اهدای جوایز اسکار 2019 از ساعت یک بامداد امروز دوشنبه به وقت گرینویچ (5:۳۰ به وقت کابل آغاز شد و در ساعت 9 صبح امروز به وقت کابل پایان یافت.

در این جشنواره فیلم که هر ساله در امریکا برگزار میشود تعداد 23 جایزه اسکار به بهترین فیلم،بازیگر،کارگردانی،نورپردازی،تصویربرداری،طراحی لباس،طراحی صحنه،موسیقی متن فیلم ،تدوین و... اهدا میشود.

*بهترین فیلم نود و یکمین دوره اسکار؛ کتاب سبز

بهترین فیلم نود و یکمین دوره اسکار؛ کتاب سبز به کارگردانی پیتر فارلی و با بازی ویگو مورتنسن و ماهرسالا علی برنده اسکار بهترین فیلم شد. این جایزه را جولیا رابرتز اعطا کرد.

*اسکار بیست و سوم؛ بهترین کارگردانی : آلفونسو کوارون جایزه بهترین کارگردانی را برای فیلم روما گرفت. این سومین اسکار او بود.

*اسکار بیست و دوم؛ بهترین بازیگر نقش اصلی زن : جایزه بهترین بازیگر نقش اصلی زن به الیویا کولمن برای بازی در فیلم ملکه آن در فیلم تاریخی سوگلی اهدا شد. این نخستین بار بود که او نامزد اسکار شده بود.او پیشتر برای این نقش جوایز بفتا و گلدن گلوب را برده بود.

*اسکار بیست و یکم؛ بهترین بازیگر نقش اصلی مرد : رامی مالک برای بازی در نقش فردی مرکوری در فیلم راپسودی بوهمی برنده اسکار شد. این نخستین بار بود که این بازیگر ۳۷ ساله مصری تبار نامزد اسکار شده بود.

نامزد‌های بهترین بازیگر نقش اصلی مرد : کریستین بیل برای معاون رامی مالک برای راپسودی بوهمیویلم دفو برای دروازه ابدیت ، ویگو مورتنسن برای کتاب سبز و بردلی کوپر، برای ستاره‌ای زاده شده.

نامزد‌های بهترین بازیگر نقش اصلی : زنیالیتزا آپاریسیو (روما)لیدی گاگا (ستاره‌ای زاده شده)گلن کلوز (همسر)اولیوا کولمن (سوگلی)ملیسا مک‌کارتی (هرگز مرا خواهی بخشید؟)

*اسکار بیستم؛ بهترین ترانه لیدی گاگا برای ترانه Shallow که در فیلم ستاره‌ای زاده شده اجرا کرد، اسکار بهترین ترانه را گرفت. این نخستین بار است که این خواننده آمریکایی برنده اسکار می‎شود.

*اسکار نوزدهم؛ بهترین موسیقی: لودویگ گورانسون، آهنگساز سوئدی برای فیلم پلنگ سیاه جایزه بهترین موسیقی فیلم را گرفت. این سومین اسکار پلنگ سیاه است.

*اسکار هجدهم؛ بهترین فیملنامه اقتباسی: بهترین فیملنامه اقتباسی نصیب بلک کلنزمن شد. فیلمنامه این فیلم به کارگردانی اسپایک لی را چارلی واچل، دیوید رابینویتس و اسپایک لی نوشته‌اند. این فیلم مانند بیشتر فیلم‌های اسپایک لی درباره سیاه‌پوستان آمریکاست.

*اسکار هفدهم؛ بهترین فیلمنامه اصلی : کتاب سبز، برنده بهترین فیلمنامه اصلی شد. کوارون و روما در این بخش نامزد بودند.

*اسکار شانزدهم؛ بهترین فیلم کوتاه : پوست اسکار بهترین فیلم کوتاه را گرفت.

*اسکار پانزدهم؛ بهترین جلوه‌های ویژه : اولین انسان جایزه بهترین جلوه‌های ویژه را گرفت.

*اسکار چهاردهم؛ بهترین مستند کوتاه : فیلم "پریود؛ ختم کلام" که درباره عادت ماهانه است جایزه بهترین مستند کوتاه را گرفت. این فیلم را رایکا زهتابچی، کارگردان ایرانی تبار مقیم آمریکا ساخته است.

*اسکار سیزدهم؛ بهترین اسکار انیمیشن کوتاه : بائو ،جایزه بهترین انیمیشن کوتاه را گرفت.

*اسکار دوازدهم؛ بهترین انیمیشن بلند: اسپایدرمن اسکار بهترین انیمیشن بلند را گرفت.

*اسکار یازدهم؛ بهترین بازیگر نقش مکمل مردماهرشالا علی برای فیلم کتاب سبز برنده اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد. او یک بار دیگر دو سال پیش برای فیلم مهتاب برنده اسکار شده بود.

*اسکار دهم؛ بهترین تدوین: جان آتمن برای فیلم راپسودی بوهمی جایزه بهترین تدوین را گرفت. این نخستین بار بود که او نامزد اسکار شده بود.

*اسکار نهم؛ بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان : روما و آلفونسو کوارون دومین اسکار را هم بردند.

*اسکار هشتم؛ بهترین ترکیب صدا :راپسودی بوهمی جایزه بهترین ترکیب صدا را هم برد.

*اسکار هفتم؛ بهترین تدوین صدا : فیلم راپسودی بوهمی بهترین تدوین صدا را دریافت کرد. این فیلم در چهار بخش دیگر نیز نامزد شده است.

*اسکار ششم؛ بهترین فیلمبرداری : آلفونسو کوارون برای فیلم روما . او تاکنون ده بار نامزد اسکار و سه بار برنده آن شده است.

*اسکار پنجم؛ طراحی صحنه : پلنگ سیاه جایزه بهترین طراحی صحنه را گرفت. این دومین جایزه این فیلم است.

*اسکار چهارم؛ بهترین طراحی لباس : فیلم پلنگ سیاه اسکار بهترین طراحی لباس گرفت. این نخستین بار است که روث کارتر برنده اسکار می‌شود.

*اسکار سوم؛ بهترین چهره‌پردازی و آرایش مو : اسکار بهترین چهره‌پردازی و آرایش مو به فیلم معاون رسید. شبیه سازی کریستین بیل بازیگر فیلم به دیک چنی و سم راک‌ول به جورج بوش پسر نظر انتخاب کنندگان را جلب کرد.

*اسکار دوم: بهترین مستند بلند : اسکار بهترین فیلم مستند بلند به فیلم انفرادی آزاد رسید. این مستند درباره الکس هانالد، صخره‌نورد آمریکایی است.

*نخستین اسکار؛ بهترین بازیگر نقش مکمل زن : نخستین جایزه اسکار نود و یکم را رجینا کینگ برای فیلم "اگر بیل استریت می‌توانست حرف بزند" گرفت. این نخستین بار بود که او نامزد شده بود.

کلیدواژه