ثور 23, 1398 10:09 Asia/Kabul
  • ترامپ به دنبال شماره روحانی/ رییس جمهور آمریکا باید دست به تلفن شود

گمانه زنی های یک منبع عربی در خصوص انفجار های الفجیره در این خبر آمده است. به گزارش العالم، عبدالباری عطوان تحلیلگر معروف جهان عرب درباره انفجارهای فجیره نوشت: انفجار 7 نفتکش بزرگ در بندر اماراتی الفجیره تحولی است که شاید دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا را به تلاش برای یافتن شماره تلفن حسن روحانی رئیس جمهوری ایران وادارد تا برای مذاکره به محل بی طرفی رفته و از آسیب ها و وقوع جنگ جلوگیری کنند یا نشست فوق العاده ای برای فرماندهان نظامی خود جهت بررسی نوع واکنش ها برگزار کند.

خبرگزاری رسمی وام نیز به نقل از وزارت امورخارجه امارات با اشاره به بیانیه ی رسمی این وزراتخانه گفت :4 کشتی تجاری صبح امروز نزدیک آبهای منطقه در معرض عملیات خرابکارانه قرار گرفته اند اما هیچ تلفات جانی بر جای نگذاشته است.

عبدالباری العطوان تصریح کرد: بیانیه وزارت خارجه امارات هیچ اشاره ای به عوامل این انفجار نکرده اما اخبار حاکی از انفجارهای شدیدی درروز یکشنبه در بندر نفتی الفجیره است که 7 نفت کش از جمله نفت کش بزرگ المرزوقه ،المیراج ،المجد ،الامیجال و خمس 10 را هدف قرار داده است.

اما مهم ترین سوال درباره این انفجارها در ابتدا عاملان دست اندرکار ان است و اینکه آیا این انفجارها بمباران موشکی بوده یا حمله هوایی یا مین های دریایی از سوی یگان های غواصان دریایی است که انها را در بدنه کشتی های مذکور نصب کرده اند؟

عبدالباری العطوان نویسنده عرب زبان ، زمان بندی این انفجار را بسیار مهم تلقی کرد زیرا دیروز اداره امور دریایی آمریکا اعلام کرده بود ایران شاید کشتی های تجاری امریکا از جمله نفت کش ها را هدف قرار دهد و جیم مالوی معاون فرمانده ناوگان پنجم امریکا مستقر در بحرین نیز از افزایش آماده باش نیروهای امریکایی خبر داده بود.

به گفته عطوان مقامات ایرانی این روزها با چالش های بی سابقه ای روبرو هستند و به نظر می رسد به تهدیدهای تحریک امیز امریکا از جمله ارسال ناو هواپیمابر ابراهام لینکلن به آبهای خلیج فارس در کنار بمب افکن های بی 52 هیچ اهمیتی نمی دهد.

وی در ادامه آورده است: سردار امیر علی حاجی زاده فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران نیزدرباره هدف قرار دادن ناو هواپیما بر لینکلن گفته بود: این ناو هواپیما بر که مشتمل بر 50 جنگنده و 6 هزار نظامی است در گذشته تهدیدی جدی برای ایران بود اما امروز با موشک ها و قایق های ما هدف قرار خواهد گرفت امروز آنان همچون تکه گوشتی زیر دندان های ما هستند.

پیش از بررسی واکنش آمریکا به انفجارهای بندر الفجیره در دریای عمان، باید اطلاعات بیشتری درباره این انفجارها و نوع آن و عوامل پشت پرده ان به دست آورد که آیا ایرانی یا یمنی های وابسته به جنبش انصاراالله حوثی هستند که رهبرانش بارها به بمباران ابوظبی و دبی به عنوان واکنش به مداخله امارات در جنگ یمن تهدید کرده بودند یا باندهای نوپایی در منطقه یا نیروهای اسرائیلی هستند که در حال ماهی گرفتن از آب گل آلود و به راه انداختن مقابله نظامی هستند .منطقه هم اکنون در خفقان بی سابقه ای قرار دارد و احتمال وقوع جنگ بسیار بیشتر از آتش بس و مذاکره برای حل و فصل درگیری های فزاینده ایران و امریکاست و بعید نیست این انفجارهای نامشخص در بندرالفجیره ، شراره اتش جنگ باشد .

اما چیزی که ترامپ در خاورمیانه از آن بی اطلاع است این است که مردم منطقه به چیزی به نام کرامت ملی و عزت نفس اعتقاد دارند و از تسلیم شدن در برابر باج خواهی ها منبعش هرکه باشد خودداری می کنند و این ارزش ها بالاتر ازهرگونه اعتبارات مالی است که در راس همه نیز ملت ایران است که دارای تمدنی طولانی است .

مذاکره، تنها راه برون رفت از این بحران و جلوگیری از جنگ ویرانگر است و کسی که از توافق هسته ای خارج شده و تعهدات قانونی و اخلاقی را نقض کرده و تحریم های ظالمانه برای طرف دیگر که متعهد به توافق بوده اعمال کرده ، است باید سررشته امور را در دست بگیرد و این تحریم ها را لغو کند و بار دیگر به توافق بازگردد ، دراین صورت مهم نیست چه کسی گوشی را برمی دارد و با طرف دیگر تماس می گیرد.

کلیدواژه