26 سنبله 1398, 08:17 کابل
  • بیانیه پایانی نشست مشترک رئیسان جمهوری ایران، روسیه و ترکیه در آنکارا

در بیانیه پایانی پنجمین نشست مشترک روسای جمهوری کشورهای ضامن روند آستانه (ایران، روسیه و ترکیه) در آنکارا، بر حفظ تمامیت ارضی سوریه تاکید شد.

به گزارش ایرنا از آنکارا، در بیانیه پایانی پنجمین نشست سه جانبه رؤسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه در آنکارا که در 14 بند تنظیم و به امضا رسید، با تاکید بر حفظ تمامیت ارضی سوریه، از جامعه بین المللی خواسته شد برای بازسازی سوریه و افزایش کمکهای انساندوستانه به مردم این کشور، مسوولیت بیشتری ایفا کند.

روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه در این بیانیه همچنین با توافق بر سر برگزاری نشست آتی سه جانبه در تهران، بر تعهد خود به حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه و همچنین به اهداف و اصول منشور ملل متحد تأکید کردند.

حسن روحانی، رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین روسای جمهوری ایران،روسیه و ترکیه در بیانیه پایانی نشست آنکارا حملات رژیم صهیونیستی به سوریه را بی ثبات کننده و ناقض حاکمیت و تمامیت ارضی ان کشور تلقی کرده و آن را عامل تشدید تنش در منطقه دانستند.

در بیانیه پایانی سران ایران، ترکیه و روسیه در آنکارا تاکید شده که امنیت و ثبات در این منطقه تنها از طریق احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه قابل دسترسی است.

این بیانیه همچنین تصریح می کند که منازعه سوریه هیچ راه‌حل نظامی نداشته و تنها از طریق یک فرایند سیاسی سوری - سوری با همکاری سازمان ملل در راستای قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل می‌توان به آن پایان داد.

رضایت از عملکرد کمیته تدوین قانون اساسی، حمایت از تلاش های نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور سوریه، تسهیل در افزایش دسترسی به کمکهای بشردوستانه برای تمامی سوری ها، تسهیل بازگشت ایمن و داوطلبانه آوارگان به محل زندگی شان در سوریه و اطمینان از حق بازگشت و حمایت از آنها نیز از دیگر مفاد بیانیه پایانی نشست سه جانبه آنکارا بود.

تگ

کامنت