میزان 26, 1398 11:32 Asia/Kabul
  • ونزوئلا عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل شد

با وجود مخالفت آمریکا و متحدانش، ونزوئلا به عنوان یکی از اعضای شورای حقوق بشرسازمان ملل متحد انتخاب شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز پنجشنبه برای انتخاب 14 عضو جدید شورای حقوق بشر این سازمان رأی‌گیری انجام داد که در حوزه آمریکای لاتین، برزیل و ونزوئلا به ترتیب با کسب 153 رای و 105 به عضویت این شورا درآمدند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد 47 عضو دارد و مقر آن در شهر ژنو سوئیس است.

اعضای جدید این نهاد حقوق بشری برای یک دوره سه ساله انتخاب شده‌اند، که دوره فعالیت آنها از اول ژانویه 2020 آغاز می‌شود.

وزیر خارجه ونزوئلا پنجشنبه شب از عضویت این کشور در شورای حقوق بشر سازمان ملل استقبال کرد.

"خورخه آریزا" با اشاره به شکست تلاش های ناکام آمریکا و متحدانش برای انتخاب نشدن ونزوئلا بعنوان یکی از اعضای شورای حقوق بشرسازمان ملل، این رای گیری را "پیروزی بزرگ" خواند.

عضویت ونزوئلا در شورای حقوق بشرسازمان ملل با انتقاد آمریکا مواجه شد.

"مایک پمپئو" وزیر خارجه آمریکا پنجشنبه شب در بیانیه‌ای از اینکه جهان با بی‌اعتنایی به نظرات کاخ سفید، همچنان دولت "نیکلاس مادورو" رئیس جمهور ونزوئلا را به رسمیت می‌شناسد و برای عضویت در شورای حقوق بشر به کاراکاس رای مثبت داده است، انتقاد کرد.

آمریکا در ماه های اخیر با حمایت از مخالفان دولت ونزوئلا به دنبال انجام کودتا در این کشور است.

"خوان گوایدو" رهبر مخالفان دولت ونزوئلا چهارشنبه 23 ژانویه با حمایت آشکار آمریکا و متحدانش، خود را رئیس جمهور ونزوئلا خواند؛ اقدامی که دولت  و ملت ونزوئلا آن را کودتا علیه "نیکلاس مادورو" رئیس جمهور منتخب مردم برشمردند.

بسیاری از کشورها از جمله ایران، روسیه و چین هم این رفتار آمریکا را محکوم و بر لزوم احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی ونزوئلا تأکید کرده اند.

واشنگتن با اعمال تحریم و  حمایت از مخالفان دولت ونزوئلا تلاش می کند دولت قانونی این کشور را که رویکردی ضد آمریکایی دارد سرنگون کند.

 

کلیدواژه