میزان 30, 1398 09:03 Asia/Kabul
  •  شکست نتانیاهو در تشکیل کابینه

"بنیامین نتانیاهو" نخست‌وزیر کنونی رژیم صهیونیستی روز دوشنبه به رئیس این رژیم اطلاع داد قادر به تشکیل کابینه جدید نیست.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، نتانیاهو در یک پیام ویدیویی اعلام کرد، اختیار تشکیل کابینه را به "روون ریولین" Reuven Rivlin، رئیس رژیم صهیونیستی بازگردانده است.

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی این پیام را در حالی منتشر کردکه وی هنوز دو روز دیگر برای تشکیل کابینه فرصت داشت. 

نتانیاهو رئیس حزب "لیکود" رژیم صهیونیستی در روزهای اخیر تلاش های فراونی کرده بود با دیگر احزاب این رژیم برای تشکیل کابینه فراگیر به توافق برسد.

"روون ریولین" چهارشنبه 3 میزان "نتانیاهو" را  مامور تشکیل کابینه جدید کرده بود. این اقدام پس از برگزاری انتخابات پارلمانی اسرائیل صورت گرفت.

نتانیاهو پس از آن مأمور تشکیل کابینه شد که گفت‌ وگوی وی با "بنی گانتس" برای تشکیل کابینه فراگیر شکست خورد.

در همین حال؛ رئیس رژیم صهیونیستی دوشنبه شب با انتشار بیانیه‌ای "بنی گانتس" رئیس حزب "آبی‌ و سفید" این رژیم و پیروز انتخابات پارلمانی اخیر اسرائیل را مأمور تشکیل کابینه کرد.

انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی، سه شنبه 26 سنبله برگزار شد.

در دومین انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی طی 7 ماه اخیر هیچ یک از دو حزب "لیکود" و "آبی‌ و سفید" به 61 کرسی دست نیافتند تا بتوانند به تنهایی کابینه را تشکیل دهند.

بر اساس اعلام کمیته مرکزی انتخابات رژیم صهیونیستی، حزب "آبی و سفید" به رهبری "بنی گانتس" رئیس پیشین ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی در این انتخابات 33 کرسی و حزب لیکود به رهبری نتانیاهو 32 کرسی کسب کردند.

یکی از نگرانی های نتانیاهو در صورتی که نتواند بار دیگر نخست وزیر شود، محاکمه‌اش در دادگاه به دلیل فساد مالی است.

پلیس اسرائیل چهار پرونده درخصوص فساد دولتی و مالی نخست وزیر این رژیم تشکیل داده است.

نتانیاهو نخستین مقام رژیم صهیونیستی نیست که با تحقیقات و بازجویی کیفری روبرو شده است. فساد اخلاقی و مالی در میان مقامات این رژیم  رایج است.

 

 

تگ

کامنت