دلو 23, 1398 14:15 Asia/Kabul
  • بررسی مطبوعات چاپ کابل 23 دلو 1398

"تداوم جنایت با صلح همخوانی ندارد" ، "نتایج نهایی انتخابات باید شفاف و بااعتبار باشد" و "سانسور راه حل نیست" ، مهمترین عناوین سرمقاله روزنامه های امروز چاپ کابل است.

 تداوم جنایت با صلح همخوانی ندارد عنوان سرمقاله ی روزنامه ی افغانستان ما است که در آن چنین آمده است 

دیروز پس از نزدیک به چهارماه آرامش در کابل در نخستین ساعات روز یک بار دیگر صدای دلخراش انفجار تروریستی این شهر را به لرزه درآورد. براساس معلومات وزارت امور داخله یک تروریست انتحاری حوالی ساعت 7 صبح خود را در دروازه دانشگاه دفاعی مارشال محمد قسیم فهیم انفجار داد و هم زمان در نزدیکی حادثه یک موتر مملو از مواد انفجاری کشف و خنثی گردید.
براثر حمله تروریستی صبح دیروز 6 تن به شمول دو غیرنظامی کشته و 13 تن دیگر زخمی شدند. مردم کابل دیروز با صدایی از خواب برخاستند که نزدیک به چهار ماه آن را نشنیده بودند و هرگز انتظار آن را نیز نداشتند اما دشمنان قسم خورده مردم افغانستان یک بار دیگر خانوادههای زیادی را امروز به ماتم نشاندند و جان تعدادی از نیروهای امنیتی و هموطنان ملکی ما را گرفتند. این انفجار نشان داد که آن چه در مذاکرات گفته میشود و وعدههایی که برای آمدن صلح داده میشود، همگی از بنیاد دروغ و بیاساس است. زیرا گروه طالبان هنوز نه باور به صلح دارد و نه خواهان آن است 

نویسنده می افزاید:
طی یک سال گذشته به موازات شتاب گرفتن روند صلح و مذاکرات طولانی یک ساله در قطر میان نمایندگان طالبان و ایالات متحده، خوشبینیهای زیادی در میان مردم و سیاستمداران نسبت به صلح ایجاد شده است. این خوشبینیها توام با آرزو و امید برای آینده است و هر شهروند کشور خواهان یک آینده سرشار از آرامش و ثبات و رفاه برای مردم افغانستان است اما هنوز نه مذاکرات صلح و نه هم خوشبینیها نتیجه ملموس در بر نداشته است. 

 

و نتایج نهایی انتخابات باید شفاف و با اعتبار باشد عنوان سرمقاله ی روزنامه ی هشت صبح است که  در آن چنین آمده است:

کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی فیصله کرده‌اند که جلسه‌ای برگزار می‌کنند و در آن محل‌های رأی‌گیری‌ نمونه را که به تفتیش ویژه و بازشماری می‌رود، مشخص می‌کنند. پیش از این کمیسیون شکایات انتخاباتی دچار دودسته‌گی شده بود، برخی از کمیشنران به این عقیده بودند که کمیسیون مستقل انتخابات محل‌‍‌های نمونه را که باید به بازشماری و تفتیش ویژه برود، مشخص کند ولی شمار دیگر از کمیشنران به این عقیده بودند که کمیسیون شکایات انتخاباتی خودش باید محل‌های نمونه را تثبیت کند و از کمیسیون انتخابات بخواهد که آن را تفتیش ویژه و بازشماری کند. به نظر می‌رسد که این اختلاف در حال حاضر به پایان رسیده است و قرار است کمیشنران هر دو کمیسیون جلسه بگیرند و روی موضوع مشخص‌سازی محل‌های نمونه به نتیجه برسند. اما مشکل این است که کمیسیون شکایات انتخاباتی و کمیسیون مستقل انتخابات تا حال زمان این جلسه را مشخص نکرده‌اند، زمان جلسه مشخص که نباشد، ابهام و تردید بیش‌تر می‌شود.

هشت صبح می افزاید:

افغانستان به نتیجه‌ی شفاف انتخابات نیاز دارد. نتیجه‌ی نهایی انتخابات ریاست جمهوری باید شفاف باشد. اعتبار نتیجه‌ی نهایی انتخابات ریاست جمهوری را باید نهادهای ناظر بر انتخابات و نهادهای بین‌المللی تایید کنند. حال که کمیشنران هر دو کمیسیون وقت را ضایع کرده‌اند،‌ باید تمام توانایی‌های‌شان را به کار بگیرند و در پایان کار نتیجه‌ی با اعتبار تحویل بدهند. آنان باید نتیجه‌ای تحویل بدهند که هیچ کسی نتواند بر آن اعتراض کند. اگر حاصل کار کمیسیون‌ها را نهادها ناظر داخلی و جهانی تایید کنند، اعتبار نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری تثبیت می‌شود. کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی باید با نهادهای ناظر داخلی و بین‌المللی مشورت‌های لازم را داشته باشند.

 

و نگاهی می اندازیم به روزنامه ی اطلاعات روز که در سرمقاله ای تحت عنوان سانسور راه حل نیست چنین نوشته است:

وزارت داخله مسئولان پولیس را از مصاحبه با رسانه‌ها منع کرده است. در دستورالعمل آمده که هیچ یک از رؤسا و فرماندهان پولیس نمی‌توانند با رسانه‌ها مصاحبه و یا در شبکه‌های اجتماعی از «موقف رسمی» اظهار نظر کنند. این کار وزارت داخله بدون شک دسترسی رسانه‌ها به اطلاعات را محدودتر می‌کند و جریان آزاد اطلاعات را آسیب می‌زند. از نظر حرفه‌ای این کار نوعی سانسور به‌حساب می‌آید و خلاف قانون است. دلیل این کار وزارت داخله کاهش آسیب‌پذیری مسئولان پولیس، درز نکردن اطلاعات حساس به بیرون و حفظ محرمانه‌ی اسرار کاری گفته شده، اما این دلایل کمکی به کاهش آسیب‌پذیری پولیس نمی‌کند. نیاز است که این کار از طریق آموزش حرفه‌ای به پولیس صورت گیرد. اگر افراد پولیس اطلاعات محرمانه و غیرمحرمانه را از هم تشخیص دهند و آموزش‌های حرفه‌ای را دیده باشند، نیازی به این نگرانی نیست که ممکن است پولیس از طریق دادن اطلاعات آسیب‌پذیر شود.

در پایان اطلاعات روز می افزاید:

 اطلاعاتی که رسانه‌ها به آن نیاز دارد، معمولا در اختیارشان قرار نمی‌گیرد. یا دست‌کم خبرنگاران با مشکل می‌توانند به حداقل اطلاعات دست یابند. معنای حق دسترسی به اطلاعات این نیست که اطلاعاتی را که منبع می‌خواهد در اختیار رسانه‌ها قرار دهد، بلکه به این معناست اطلاعاتی که رسانه‌ها به آن نیاز دارد در اختیارشان قرار داده شود. موارد که به‌عنوان اطلاعات طبقه‌بندی‌شده یا محرم دانسته می‌شود، در قانون صراحت دارد و محدود است. از سوی دیگر، به‌لحاظ حرفه‌ای رسانه‌ها اطلاعات محرم را فاش نمی‌کند. پس نباید هیچ اداره‌ی حکومتی به بهانه‌ی اطلاعات محرم دست به سانسور و ممنوعیت بزند.

تگ

کامنت