حمل 06, 1399 15:35 Asia/Kabul
  • بررسی مطبوعات چاپ کابل 6حمل 1399

وضعیت کنونی مطلوب طالبان، خر شیطان پایین شوید،آقایان غنی و عبدالله ، کشور را به دامان طالبان سقوط ندهید، عناوین سرمقاله های مهم امروز مطبوعات کابل هستند.

روزنامه ی هشت صبح در سرمقاله ای تحت عنوان وضعیت کنونی مطلوب طالبان است چنین نوشته است :

 واشنگتن که رهبران سیاسی افغانستان را متهم به ناکامی در عمل به تعهدات‌شان در اعلامیه‌ی دو‌جانبه‌ی امریکا و افغانستان می‌کند،‌ از طالبان رضایت دارد. تا حال واشنگتن به آن صراحت و شدتی که غنی و عبدالله را انتقاد کرده است،‌ طالبان را به نقض موافقت‌نامه‌ی پایان جنگ با امریکا متهم نکرده است. وضعیتی که شکل گرفته است، در کل مطلوب طالبان است. طالبان می‌دانستند که اگر تمام نیروهای جمهوری‌خواه متحد باشند، ‌حوزه‌ی جمهوریت شکست مطلق نظامی را متحمل نخواهد شد. آنان می‌دانند که اگر حوزه‌ی جمهوری از درون بپاشد،‌ خودشان به عنوان تنها نیروی منسجم در صحنه خواهند ماند.

هشت صبح می افزاید :هم محمداشرف‌ غنی و مؤتلفانش و هم دکتر عبدالله به خوبی می‌دانند که فروپاشی یک نظم سیاسی همیشه درونی است. نیرویی که از بیرون با یک نظم سیاسی دشمنی می‌کند، به تنهایی قادر به فروپاشی آن نیست. فروپاشی درونی است که کار یک نظام سیاسی را یک‌سره می‌کند. امپراطوری‌های بزرگ تاریخ هم به دلیل فروپاشی درونی نابود شدند. ولی با وجودی که سیاست‌مداران این دیار همه چیز را می‌دانند،‌ باز هم چنان به هم‌دیگر چنگ و دندان نشان می‌دهند ‌انگار هیچ طالبی در میدان نیست و ویروس جدیدی به نام کرونا، ‌زندگی شهروندان را تهدید نمی‌کند. سیاست‌مداران این دیار ربط خود را با متن مردم و خواست‌های آنان از دست داده‌اند و به ندای تندروترین اعضای دسته‌های سیاسی‌شان گوش می‌دهند.

واز خر شیطان پایین شوید عنوان سرمقاله ی روزنامه ی اطلاعات روز است که در آن چنین آمده است:در شرایطی که نابسامانی از سر و روی افغانستان می‌بارد، نیروهای سیاسی مشغول بازی قدرت است. این بازی برنده ندارد. اقای غنی نمی‌تواند با توسل به اعلام نتیجه‌ی انتخابات افتضاح‌آمیز برای خود مشروعیت بتراشد و حکومت کند. سپیدارنشینان نیز نمی‌توانند با توسل به فشارهای نامتعارف به حکومت برسند. نتیجه‌ی این بازی باخت تمام نیروهای سیاسی و تباهی مردم و سقوط افغانستان در کام سلطه‌ی طالب است.هیچ طرفی به تنهایی نمی‌تواند حکومت کند. این بحران سیاسی راه حل سیاسی دارد. باید این مجرا در پیش گرفته شود. روشن شد اگر سیاست‌مداران افغانستان برای فردای افغانستان دل نسوزانند، برای هیچ کسی دیگری پروای سقوط افغانستان در کام یک بحران دیگر را ندارد .اطلاعات روز می افزاید :هر روزی که با این وضعیت بگذرد از یک سو بحران عمیق‌تر می‌شود و از طرف دیگر برای افغانستان فرصت رسیدگی به دو اولویت اصلی یعنی مبارزه با ویروس کرونا و گفت‌وگوهای صلح از دست می‌رود. سخنان دیروز وزیر صحت عامه تکان‌دهنده بود. در خوش‌بینانه‌ترین حالب پیش‌بینی می‌شود بیماری کرونا در افغانستان تا مرز 110 هزار تن قربانی بگیرد. پیش‌آمدن این وضعیت برای افغانستان یک فاجعه است و نیاز دارد اقدامات فوری روی دست گرفته شود. در آشفته‌بازار سیاسی کنونی فرصت برای مهار این بحران نمی‌ماند. بنابراین، مسئولیت اخلاقی نیروهای سیاسی این است که برای تشکیل یک حکومت فراگیر و قابل قبول برای تمام طرف‌ها دست به کار شوند.

و نگاهی می اندازیم به روزنامه ی آرمان ملی که در سرمقاله ای تحت عنوان آقایان غنی و عبدالله ، کشور را به دامان طالبان سقوط ندهید چنین نوشته است:

در حالی که مردم فقیر ما در این شب‌ها و روزها نگران زنده‌گی شان از بابت شیوع ویروس مهلک کرونا می باشند، ادامه بحران انتخاباتی هنوز ادامه دارد و این وضعیت ناگوار مانند آفتی مردم را گرفتار کرده است.با آن که تلاش های خلیل زاد برای حل این مسأله از چند هفته به اینسو ادامه دارد، ولی این تلاش ها بی نتیجه بود. از همین رو مایک پمپیو دو شب پیش وارد کابل شد تا بتواند این تنش انتخاباتی را حل و فصل کند.مساعی و گفت و گو های وزیر خارجه امریکا در این راستا نیز پس از مذاکرات میان هردو طرف، سرانجام بی نتیجه پایان یافت و پمپیو نومید از تلاش‌هایش روانه قطر گردید.در پایان آرمان ملی می افزاید :

هرچند محمداشرف غنی در اظهار نظری گفته است که جبراً قطع کمک یک میلیارد دالری امریکا به افغانستان از منابع داخلی محتمل است و او آن را به مردم اطمینان می‌دهد ولی مردم می‌دانند که این کار با در نظرداشت حالت جنگی کشور و هزینه های سنگین آن و پایین بودن عواید داخلی و صادرات اندک افغانستان، بسیار دشوار می باشد.مردم ما باوردارند که جاه طلبی های طرفین و تن ندادن به انعطاف پذیری ها، سبب شده است که بحران افزایش یابد و افغانستان را گرفتار مشکلات عدیده دیگر کند.

 

تگ

کامنت