دلو 21, 1399 10:45 Asia/Kabul
  • مطبوعات کابل 21 دلو: بر طبل جنگ نکوبید ،باید برای صلح همچنان تلاش شود
    مطبوعات کابل 21 دلو: بر طبل جنگ نکوبید ،باید برای صلح همچنان تلاش شود

"بن بست دور دوم مذاکرات ؛باید از دور باطل در روند صلح خارج شویم" ، " بر طبل جنگ نکوبید ،باید برای صلح هم چنان تلاش شود" و" پیش از بهار خونین مشکل ناامنی شهرها حل شود" ، مهمترین عناوین سرمقاله روزنامه های امروز چاپ کابل است.

روزنامه ی راه ماندگار در سرمقاله ای تحت عنوان بن بست دور دوم مذاکرات ؛باید از دور باطل در روند صلح خارج شویم چنین نوشته است :

اظهارات مقامات دولت و شورای مصالحۀ ملی، در خصوص مذاکره با طالبان، نشان می‌دهد که روند گفت‌وگوها وارد مرحلۀ بن‌بست شده‌است. در عین حال، طالبان نیز پشت میز گفت و گو ننشسته اند و در کشورهای منطقه به سر می‌برند. این یعنی که طالبان هم این روند را جدی نگرفته‌اند.

با این حال در گذشته که خوشبینی‎‌هایی نسبت به نتیجه دادن تلاش‌های صلح ایجاد شده بود، اکنون وجود ندارد. بحث گفت‌وگو با طالبان در افغانستان، تاریخی بیش از بیست‌وسه‌‌ساله دارد؛ اما در این مدت، هر بار فقط یک دور باطل تکرار شده و نتیجه‌یی به دست نیامده است. در دو سال گذشته این تعاملات جدی‌تر شده اما بازهم مثل گذشته حاصلی نداشته است.

راه ماندگار می افزاید:

کشورهای حاملی روند صلح به خصوص امریکا و نیز کشورهای منطقه باید روی یک سیاست تعاملی به توافق برسند تا منافع شان را برای جای تقابل از تعامل در افغانستان به دست بیاورند تا در روند صلح افغانستان همکاری کنند. نتیجه اینکه افغانستان باید از دور باطل در گفت وگوهای صلح خارج شود و مسیری درستی را انتخاب کند.

وبر طبل جنگ نکوبید ،باید برای صلح هم چنان تلاش شود عنوان سر مقاله ی روزنامه ی هشت صبح است که در آن چنین آمده است:

با گرم شدن بحث بازنگری توافق‌نامه دوحه از جانب اداره بایدن، طالبان در کنار ترک میز مذاکرات لحن تهدیدآمیزی اختیار کرده‌اند و می‌گویند که در صورت عدم خروج نیروهای امریکایی در تاریخ تعیین شده در توافق‌نامه دوحه، آن‌ها جنگ بزرگی را در فصل گرما آغاز خواهند کرد.این در حالی است که در جریان گفت‌وگوهای صلح، جنگ طالبان و حملات آنان بر شهرها هرگز کاهش نیافت. به‌ویژه شروع حملات آن‌ها بر خبرنگاران، فعالان مدنی، قاضی‌ها و تخریب زیرساخت‌ها باعث شد که اتحادیه اروپا، کشورهای عضو ناتو و شماری از کشورهای مهم جهان در اعلامیه مشترکی، خشم‌شان را از خشونت‌های طالبان بیان کنند.

هشت صبح می افزاید :

طوری که به نظر می‌رسد، در کوتاه‌مدت ما شاهد برگزاری جلسات مذاکرات دوحه نخواهیم بود. طرف‌ها در حال نشان دادن چنگ و دندان به هم‌دیگر اند و فراموش کرده‌اند که برای صلحی که آرزوی مردم افغانستان است، به دوحه نماینده فرستاده بودند. هر شرایطی که پیش بیاید، حکومت افغانستان نباید این مسأله را فراموش کند که صلح آرزوی دیرینه مردم افغانستان است و باید از ادبیات تحریک‌آمیز در شرایط کنونی پرهیز شود. طالبان نیز باید به میز مذاکرات برگردند و از لحن تهدیدآمیز دست بکشند. مذاکرات دوحه یک فرصت تاریخی برای پایان جنگ است و همه باید برای استفاده از این فرصت تلاش کنند.

و نگاهی می اندازیم به روزنامه ی اطلاعات روز  که در سرمقاله ای تحت عنوان پیش از بهار خونین مشکل ناامنی شهرها حل شود چنین نوشته است:

 این روزها تقریبا هر روز کابل شاهد چندین انفجار است. گاهی چهار انفجار در یک روز نیز رخ می‌دهد. مدت‌هاست که روزهای شهروندان کابل خونبار است و خیلی وقت است که پایتخت دیگر مصون نیست. روزی هم شده که سه انفجار در کمتر از سه ساعت رخ داده است. چندین سال است که هرازگاهی کابل شاهد انفجارهای خونین و مرگباری بوده، اما وقوع هرروزه‌ی چندین انفجار در چند ساعت پیشینه نداشته است. به قدری که وقوع انفجاری‌های کمتری با تلفات اندک در یک روز برای شهروندان مایه‌ی خوشحالی است و روزی بدون رویداد مایه‌ی تعجب

در پایان اطلاعات روز می افزاید:

طالبان تقریبا به صلح پشت کرده یا دست‌کم می‌خواهد همچنان با کارت خشونت در میز گفت‌وگو پیش برود. بنابراین تقریبا شدت جنگ در بهار پیش‌رو اجتناب‌ناپذیر می‌نماید. مگر این‌که اتفاق خارق‌العاده رخ دهد. پس، پیش از این‌که در بهار شدت جنگ از راه برسد که مستلزم تمرکز در مدیریت و امکانات بیشتر جنگی در شاهراه‌ها و جبهات جنگ است، معضل انفجارهای مقناطیسی در شهرها به‌ویژه پایتخت به‌درستی حل شود. این کار با وعده و وعید و هشدار خالی نمی‌شود. به قول معروف «کلوخ انداز را پاداش سنگ است.»

کلیدواژه