دلو 28, 1399 10:32 Asia/Kabul
  • مطبوعات کابل 28 دلو: آتش سوزی گمرک اسلام قلعه و کمک های ایران برای مهار آن،تشکر همسایه‌!

"سوختن در آتش ناکار آمدی" ،"نشست وزرای دفاع ناتو برای افغانستان" ،"خشکسالی و بازگشت مهاجران؛افغانستان با فاجعه روبرو است" ، مهمترین عناوین سرمقاله روزنامه های امروز چاپ کابل است.

سوختن در آتش ناکار آمدی عنوان سرمقاله ی روزنامه ی اطلاعات روز است که در آن چنین آمده است:

آتش‌سوزی در گمرک اسلام‌قلعه، یک فاجعه‌ی مدیریتی و اقتصادی برای افغانستان بود. نه صرفا از این منظر که بنا بر برآوردهای اولیه، موادی به ارزش دست‌کم ۴ میلیارد افغانی ظرف چند ساعت آتش‌سوزی گسترده به خاکستر تبدیل شد. آتش‌سوزی در گمرک اسلام‌قلعه بانگ چندین هشدار را گوش افغان‌ها به صدا در آورد که ظاهرا تنها فاجعه‌ای به گستردگی سوختن ۵۰ میلیون دالر در این گمرک، می‌توانست التفات افغان‌ها را به این خطرات و هشدارها جلب کند.

اطلاعات روز می افزاید:

به‌دلیل گستردگی و حجم انبوه مشکلات و نارسایی‌ها در کشور، افغان‌ها تنها پس از وقوع این آتش‌سوزی به عمق فاجعه‌ پی بردند. یکی از بزرگ‌ترین بنادر افغانستان که فارغ از این‌که ذخیره‌گاهی برای اموالی به ارزش ده‌ها میلیون دالر است، یکی از بزرگ‌ترین شاهرگ‌های ترانزیتی کشور محسوب می‌شود، به کم‌ترین تمهیدات و زیرساخت‌های ضدحریق مجهز نیست. چندین ساعت آتش‌سوزی در این بندر در حالتی ادامه داشت که هیچ اقدامی برای مهار حریق از طرف مدیریت بندر و مقام ولایت هرات صورت نگرفت زیرا اساسا ظرفیتی برای مواجهه با این دست حالت‌ها وجود ندارد. آتش‌نشانانی از ولایت خراسان رضوی، ده‌ها کیلومتر دورتر از درون خاک همسایه‌ی غربی، برای مهار آتش‌گسیل شدند. آتش‌ سوزی در بندر افغانستان رخ داد اما ستاد اضطراری رسیدگی به حریق در ولایت خراسان رضوی ایران شکل گرفت، آتش‌نشان‌ها و موترهای آتش‌نشانی از همسایه‌ی غربی به بندر اسلام‌قلعه وارد شدند تا حریق خاموش شود. تشکر همسایه‌!

و نشست وزرای دفاع ناتو برای افغانستان سرنوشت ساز است عنوان سرمقاله ی روزنامه ی هشت صبح است که در آن چنین آمده است:

نشست دو روزه وزرای دفاع کشورهای عضو سازمان نظامی ناتو، فردا (چهارشنبه، ۲۹ دلو) برگزار می‌شود. این نشست به دلیل شیوع ویروس همه‌گیر کرونا به شکل آنلاین تنظیم شده است. وزرای دفاع ناتو در این نشست درباره تمدید ماموریت سربازانش پس از ماه می امسال و یا خروج آن‌ها در این ماه تصمیم می‌گیرند. این تصمیم برای آینده افغانستان یک نقطه عطف است.سازمان نظامی ناتو در حال حاضر حدود ده‌هزار سرباز در افغانستان دارد. این سربازان در قالب ماموریت حمایت قاطع فعالیت می‌کنند. نقش آن‌ها آموزش و مشورت‌دهی به نیروهای افغان و مداخله در جنگ‌ در صورت طلب کمک از سوی نیروهای افغان است.

هشت صبح می افزاید:

انتظار می‌رود که وزرای دفاع کشورهای عضو سازمان ناتو در نشست دو روزه خود مسوولانه درباره سربازان باقی‌مانده این سازمان در افغانستان تصمیم بگیرند. تصمیم وزرای دفاع این سازمان می‌باید بازتاب واقعیت‌های موجود افغانستان باشد و مسیر آینده این کشور را به سمت امنیت و ثبات جهت بدهد.

و نگاهی می اندازیم به روزنامه ی صبح کابل که در سر مقاله ای تحت عنوان خشکسالی و بازگشت مهاجران؛افغانستان با فاجعه روبرو است چنین نوشته است:

نظر به آمار‌های موجود، افغانستان در رده‌بندی‎های جهانی از شمار فقیرترین و کم‌امکانات‌ترین کشورهای جهان به‌حساب می‌آید. چراکه بیشتر شهروندان این کشور، نیازهای‌شان را از زمین‌های زراعتی و دامداری سنتی برآورده می‌کنند. نبود امکانات مدرن زراعتی و زیربناهای اقتصادی بروز، وضعیت مالی و معیشتی شهروندان را وابسته‌‌ی برف و باران و وضعیت آب‌وهوا کرده است.در گزارشی که دیروز از سوی سازمان جهانی مهاجرت نشر شد. هشداری متوجه مردم افغانستان می‌شود؛ در این گزارش آمده است که در سال روان میلادی، به دلیل بارش برف و باران کم، افغانستان با خشک‌سالی و قحطی روبه‌رو خواهد شد. 

در پایان صبح کابل می افزاید:

همچنان در گزارش سازمان جهانی مهاجرت آمده است که در سال ۲۰۲۰ میلادی، بیشترین مهاجران که تعدادشان به ده‌ها هزار نفر می‌رسد، به افغانستان برگشته‌اند و هزاران نفر دیگر به دلیل درگیری‌ها از خانه‌های‌شان بیجا شده‌اند و در حال حاضر، هیچ منبع درآمدی ندارند. اگر بحرانی به این بزرگی متوجه مردم افغانستان است و سرازیر شدن مهاجران خطر را بیشتر کرده، باید دولت افغانستان، در کوتاه‌مدت با کمک گرفتن از نهادها و سازمان‌های غذایی و بشردوستانه از این بحران جلوگیری کنند؛ اما در دراز‌مدت نیاز است که بنیادهای اقتصاد کشور محکم، زراعت و دامداری کشور از شیوه‌ی سنتی به شیوه‌ی مدرن تغییر کند.

کلیدواژه