حمل 09, 1400 10:25 Asia/Kabul
  • مطبوعات کابل 9 حمل: بلا تکلیفی در روند صلح ، آیا نشست استانبول راه گشا خواهد بود
    مطبوعات کابل 9 حمل: بلا تکلیفی در روند صلح ، آیا نشست استانبول راه گشا خواهد بود

"اعلام مبارزه ی رئیس جمهور با آیین سیاسی خودش" ، "بلا تکلیفی در روند صلح ، آیا نشست استانبول راه گشا خواهد بود" و " تروریستان آینده ‌حربه ی دیپلوماتیک ،خطری که با الهام از طالبان جهان را تهدید می کند" ، مهمترین عناوین سرمقاله روزنامه های امروز چاپ کابل است.

روزنامه ی اطلاعات روز در سرمقاله ای تحت عنوان اعلام مبارزه ی رئیس جمهور با آیین سیاسی خودش چنین نوشته است :
در شش سال گذشته، رییس‌‌جمهور و برخی از مهم‌ترین و نزدیک‌ترین اطرافیان مورد اعتمادش به فساد، بی‌پروایی نسبت به فساد، امتناع از مبارزه با فساد، دامن‌زدن به تعصب و تخریب وحدت ملی متهم بوده‌اند. رییس‌‌جمهور غنی در سال ۲۰۱۴ اساسا از متن یک انتخابات فاسد به قدرت رسید و در سال ۲۰۱۹، در یک انتخابات فاسد دیگر، مجددا در قدرت ابقا شد. یکی از نزدیک‌ترین و البته مورد اعتمادترین یاران سیاسی او، ضیا الحق امرخیل، بزرگ‌ترین متهم فساد و تقلب در انتخابات ریاست‌‌جمهوری ۲۰۱۴ بود. دستبرد به آرای مردم، جعل رأی و سازماندهی تقلب به گستردگی و حجمی که در انتخابات ریاست‌‌جمهوری ۲۰۱۴ رخ داد، یکی از شدیدترین مصادیق فساد در یک نظم سیاسی دموکراتیک و مردم‌سالار است. رییس‌‌جمهور غنی، نه‌تنها با یکی از بزرگ‌ترین متهمان به فساد در یک پروسه‌ی ملی و دموکراتیک مبارزه نکرد و او تحت حمایت رییس‌‌جمهور مورد پیگرد قرار نگرفت، بلکه به‌عنوان پاداش خدمتی که به رییس‌‌جمهور کرده بود، والی ولایت ننگرهار مقرر شد.
اطلاعات روز می افزاید:
اگر مراد رییس‌‌جمهور از مفاهیمی چون فساد، تعصب و وحدت ملی برعکس و متضاد با تعاریف و تفاسیر رسمی و متداول از این مفاهیم باشد، در آن صورت باید تعاریف جدیدی از منظر دیدگاه و نسخه‌ی سیاسی رییس‌‌جمهور غنی برای این مفاهیم ایجاد شود. در غیر آن‌صورت، اعلام مبارزه‌ی رییس‌‌جمهور با فساد، تعصب و تخریب وحدت ملی، در عمل مبارزه با کارنامه‌ و آیین سیاسی است که او و حلقه‌ی سیاسی اصلی‌اش در شش سال گذشته، بر اساس آن عمل کرده است.
و بلا تکلیفی در روند صلح ، آیا نشست استانبول راه گشا خواهد بود عنوان سرمقاله ی روزنامه ی هشت صبح است که در آن چنین آمده است :
نشست استانبول مهم‌ترین چرخش در مسیر گفت‌وگوهای صلح افغانستان است. این نشست که قرار است، زیر ریاست و نظارت سازمان ملل متحد و با حضور کشورهای مهم دخیل در مسأله صلح افغانستان برگزار شود، احتمال می‌رود که بن‌بست موجود در روند صلح را بشکند و تکلیف طرف‌های این گفت‌وگو و مواضع و خواست‌های کشورهای دخیل در مسأله افغانستان روشن شود.آن‌چه قابل پیش‌بینی است، این است که این نشست به علت شمولیت سازمان ملل متحد و کشورهای دخیل در مسأله افغانستان از مشروعیت و اعتبار بیش‌تری برخوردار است. فیصله‌های این نشست می‌تواند نقشه راه صلح افغانستان را زیر نظارت سازمان ملل متحد ترسیم کند.

هشت صبح می افزاید:

آن‌چه مایه نگرانی است، ابهامی است که در تاریخ برگزاری آن پیش آمده است. طرح جدید حکومت بایدن عملاً نشست دوحه را از اعتبار انداخته است. وقتی که چنین است، ایجاب می‌کند تا این نشست زودتر برگزار و سرنوشت صلح روشن شود.

نشست استانبول می‌تواند کلید حل مسأله خروج یا عدم خروج نیروهای خارجی نیز باشد. در این نشست هم‌چنان طرف‌ها می‌توانند درباره توافق‌نامه دوحه و امکان عملی شدن بندهای آن تبادل نظر کنند.

و به سراغ روزنامه ی صبح کابل می رویم که در سرمقاله ای تحت عنوان تروریستان آینده ‌حربه ی دیپلوماتیک ،خطری که با الهام از طالبان جهان را تهدید می کند چنین نوشته است :

نبود استراتژی مشترک میان قدرت‌ها در امر مدیریت و مهار تروریزم، هم‌اینک تروریزم را به تهدیدی جهانی بدل کرده است؛ معضلی که دیگر به‌آسانی قابل‌مهار نیست. پس از ۲۰۰۱، امریکا و ناتو برای مهار تروریزم و القاعده وارد افغانستان شدند؛ اما در درازای دو دهه رویارویی با این گروه‌ها، اکنون ترس سقوط افغانستان به کام تروریزم پس از بیرون رفتن نیروهای امریکایی بیشتر از هر زمانی احساس می‌شود.

در پایان صبح کابل می افزاید :
گفت‌وگوهای صلح افغانستان، به طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی، این ذهنیت را داده است که گویا ناتو، امریکا و دیگر قدرت‌های جهان در برابر خواست‌های‌شان تمکین کرده است. از جانب دیگر، سایر گروه‌های تروریستی که فعلاً در مرکز توجه گفت‌وگوهای صلح افغانستان قرار ندارد، با الهام از کارکرد طالبان، به این اطمینان رسیده‌اند که در سال‌های آینده شریک جدایی‌ناپذیر قدرت در افغانستان خواهند بود.

کلیدواژه