جوزا 05, 1400 07:51 Asia/Kabul
  • مطبوعات کابل 5 جوزا: کرونا را جدی بگیرید
    مطبوعات کابل 5 جوزا: کرونا را جدی بگیرید

"کرونا را جدی بگیرید"و "موج سوم کروناویروس، احتیاط کنید" مهمترین عناوین سرمقاله های امروز چاپ کابل است.

روزنامه ی آرمان ملی در سرمقاله ای تحت عنوان کرونا را جدی بگیرید چنین نوشته است:

وزارت صحت عامه ديروز اعلام کرد که در يک شبانه روز گذشته، 840 رويداد تازه مثبت ويروس کرونا در کشور ثبت شده است.به همين گونه نيز گفته شد که در اين مدت نزده بيمار کوويد19 جان باخته و 223 بيمار ديگر درمان شده و وضع شان خوب شده است.در مجموع در تمام ولايت هاي کشور 67 هزارو 743 تن به مرض کرونا مبتلا شده که از جمله دوهزارو 887 تن جان باخته اند.در حالي که وزارت صحت، همه روزه در مورد چگونگي مرض کوويد19 معلومات مي دهد و اعلاميه پخش مي کند، اما مردم آن را جدي نمي گيرند.اگر خداناخواسته اين مرض دوباره در ميان مردم شيوع گسترده يابد و مثل سال پار بيشتر مردم به آن مبتلا شوند، در آن صورت مشکل است که نهادهاي سکتور صحي مرض کرونا را مهار کنند و بيماران را درمان نموده و جان آنها را از مرگ نجات دهند.

آرمان ملی می افزاید:

ما در وضع اسف بار اقتصادي قرار داريم و در بيمارستان هاظرفيت آن چناني وجود ندارد که بتواند در حالت هاي اضطراري به بيماران برسند و ممکن است در چنين حالات ناگوار فاجعه انساني رخ بدهد و هزاران تن جان هاي شان را از دست بدهند.نهادهاي مسوول بايد از همين اکنون موضوع آگاهي دهي را براي مردم به گونه‌ي جدي آغاز کنند تا آنها متوجه اين تهديد و خطر شوند.مسأله قابل انديشه اين است که برخي از مسوولان فاسد بازهم منتظر فرصت اند که چيزي و صلاحيتي به دست شان آيد و باز دوباره کمک ها و مساعدت ها را دزدي کنند که بايد به اين مهم توجه جدي شود.

و موج سوم کروناویروس، احتیاط کنید عنوان سرمقاله ی روزنامه ی هشت صبح است که در آن چنین آمده است : چنان‌که تحقیقات ثابت کرده، نقش عامل انسانی در گسترش ویروس کرونا نسبت به هر عامل دیگری برجسته‌تر است. از همین‌رو، توصیه بر آن است که از تجمعات بزرگ پرهیز شود، دست‌ها به صورت مرتب با آب و صابون شسته شود و در محلات عمومی از ماسک کار گرفته شود. هدف از این توصیه‌ها آن است که از گردش کرونا در بین اجتماع و همین‌طور ابتلای افراد بیش‌تر به این ویروس پیش‌گیری شود. متأسفانه این توصیه‌ها به رغم تأکیدات بسیار تاکنون مورد توجه عموم نیست و برپایی محافل عروسی، ختم قرآن، فاتحه و شب‌نشینی‌ها مثل گذشته در جریان است. ضمن آن‌که هیچ تدابیر پیش‌گیرانه‌ای در مکاتب‌، دانشگاه‌ها، بازارها، محلات کار و موترهای عمومی نیز به مشاهده نمی‌رسد. در چنین وضعیتی، واضح است که ویروس کرونا درب هر خانه را خواهد کوبید و کسانی را که آسیب‌پذیرتر هستند در معرض خطر مرگ قرار خواهد داد.

هشت صبح می افزاید:

وزارت صحت عامه باید آماده شرایط بد در آینده باشد. با توجه به بی‌احتیاطی که در سطح جامعه مشاهده می‌شود، احتمال دارد که وضعیت در روزهای آینده بسیار وخیم شود. برای پیش‌گیری از وخامت بیش‌تر اوضاع و هم‌چنان ارایه خدمات صحی بهتر به مبتلایان نیاز است که وزارت صحت در حال آماده‌باش قرار گیرد و تمام امکانات و نیروی انسانی خود را برای نجات جان مبتلایان بسیج کند. در حال حاضر، رقم ابتلای روزانه به ویروس کرونا بلند است و دست‌کم آمارهای مربوط به دو روز اخیر نشان از گسترش جهشی این ویروس در کشور دارد. مبارزه با ویروس کرونا و پیش‌گیری از اشاعه بیش‌تر آن وظیفه مشترک دولت و مردم است و باید همه در این پیکار مشارکت جویند.

 

 

کلیدواژه