جوزا 19, 1400 10:36 Asia/Kabul
  • مطبوعات کابل 19 جوزا: وزارت صحت در مقابله با موج سوم کرونا تنها است
    مطبوعات کابل 19 جوزا: وزارت صحت در مقابله با موج سوم کرونا تنها است

"وزارت صحت در مقابله با موج سوم کرونا تنها است" و "سویچ برق به دست دولت نیست"، مهمترین عناوین سرمقاله های امروز چاپ کابل است.

وزارت صحت در مقابله با موج سوم کرونا تنها است عنوان سرمقاله ی روزنامه ی اطلاعات روز است که در آن چنین آمده است:

موج اول و دوم مدیریت پاندمی از طرف بالاترین سطح حکومتی اداره می‌شد. در کنار وزارت صحت ‌عامه کمیته‌های اختصاصی دیگر در مدیریت بحران کرونا درگیر بودند. این کمیته‌ها به‌راحتی درباره‌ی راهبردهای اساسی سریع تصمیم‌ می‌گرفتند و اجرا می‌شد. در دوره‌های قبلی، بودجه‌های اختصاصی و صلاحیت‌های کافی برای اداره‌های محلی وجود داشت که برای رسیدگی به‌موقع به نیازمندی‌ها صحی بی‌تأثیر نبود. همچنین برای آگاهی‌بخشی به شهروندان بیشتر تلاش می‌شد. اما در موج سوم کرونا چنین تلاش‌هایی دیده نمی‌شود. در سایر نهادهای حکومتی برای مدیریت بحران موج سوم، نوع بی‌‌اعتنایی حکم‌فرما است. تقریبا وزارت صحت‌ عامه تنها است. یک ماه است که این وزارت از رسیدن چنین روزی هشدار داد و گلو پاره کرد، اما حکومت جز یکی‌دو اقدام جزئی، کار بنیادی برای اعمال محدودیت گشت‌وگذار و فاصله‌گذاری اجتماعی نکرد. بنابراین، وزارت صحت برای مقابله با کرونا در موج سوم که خطرناک‌تر از دو دور قبل توصیف می‌شود، نیازمند همکاری همه‌ی اداره‌های مهم و تأثیرگذار است.

اطلاعات روز می افزاید:

پیامد تنها ماندن وزارت صحت در میدان مقابله با موج سوم کرونا خطرناک است. این کار به قیمت جان انسان‌های بیشتری تمام می‌شود. نظام بهداشتی ضعیف افغانستان پاسخ‌گوی بحران نسبتا شدید نیست. همین ‌حالا که گفته می‌شود پاندمی به نقطه اوج خود نرسیده، نهادهای صحی به بیماران کرونایی درست رسیدگی نمی‌توانند. نمونه‌‌اش کمبود اکسیجن است. مخاذن شفاخانه‌ها خالی شده است. وضعیت به جایی رسیده که گفته می‌شود، پذیرش برخی شفاخانه‌ها به بیماران گفته‌اند در صورت بیمار بستری می‌شود که بالون گاز اکسیجن به همراه داشته باشد. در این دور بی‌باوری مردم نسبت به خطر کرونا بیشتر است. با وجود تهدیدات بلند کمتر دیده می‌شود که مردم تدابیر بهداشتی را جدی بگیرند و ماسک بزنند. کل این وضعیت نتیجه‌ی مدیریت ضعیف مبارزه با کرونا و نوعی بی‌تفاوتی در کلیت ساختاری به‌نام حکومت است.

 

و سویچ برق به دست دولت نیست عنوان سرمقاله ی روزنامه ی هشت صبح است که در آن چنین آمده است:

انفجار پایه‌های برق اخیراً بیش‌تر شده است. به نظر می‌رسد که پشت این کار یک دست نامرئی بسیار قدرتمند قرار دارد. احتمالاً دولت تحقیقاتی در این زمینه انجام داده است؛ اما روشن نیست که چرا نتایج آن را عمومی نمی‌کند. باری وزارت امور داخله گفته بود که یک گروهی از افراد را به ظن دست داشتن در انفجار پایه‌های برق بازداشت کرده است؛ اما بعدتر معاون نخست ریاست جمهوری این خبر را تکذیب کرد. به دنبال آن، وزارت داخله نیز حرفش را پس گرفت و از بازداشت کسی در این ارتباط منکر شد.گروه طالبان بارها اعلام کرده است که در انفجار پایه‌های برق نقشی ندارد. شرکت برشنا هم تاهنوز دست داشتن این گروه در انفجارهای اخیر را تأیید نکرده است. با این وصف، گمان می‌شود که مماتی‌های تازه‌ای در سالنگ‌ها و شمال کابل سر بلند کرده‌اند که کار روزانه‌شان انفجار پایه‌های برق است. این مماتی‌ها یا به هدف باج‌گیری از شرکت برشنا این کار را انجام می‌دهند و یا در پی شنکجه روانی دولت هستند. در هر دو حالت، این مردم بیچاره هستند که تاوان اصلی این جنایت را پرداخت می‌کنند و رنج زنده‌گی در تاریکی را به تن می‌کشند

هشت صبح می افزاید:

با انفجار پی‌هم پایه‌های برق، حاکمیت و کارآمدی دولت نیز زیر سوال می‌رود. دولت چطور می‌تواند ادعای حاکمیت کند، در حالی که در بیخ گوش آن پایه‌های برق به بمب بسته می‌شود. دولت چگونه می‌تواند از کارآمدی خود دفاع کند، در حالی که قادر نیست برای یک هفته برق منظم به مردم برساند. از این‌رو، انفجار پایه‌های برق ضمن آن‌که روی سیاه عاملان آن را سیاه‌تر می‌کند، بیچاره‌گی و درمانده‌گی دولت را نیز بر آفتاب می‌کند.حوادث ماه‌های اخیر نشان داد که دولت سویچ برق را در دست ندارد. این سویچ در جایی به دست طالبان و در جای دیگر به دست زورمندان، باج‌گیران و مماتی‌ها است. دولت برای اثبات حاکمیت و کارآمدی خود باید هرچه زودتر سویچ برق را به دست بگیرد. جای بسیار شرم است که تاهنوز عوامل انفجار پایه‌های برق شناسایی و بازداشت نشده‌اند. انتظار می‌رود که این کار هر چه زودتر انجام شود و عاملان انفجارها به سزای اعمال خود برسند.

مطبوعات کابل 5 جوزا: موج سوم کروناویروس، احتیاط کنید

کلیدواژه