اسد 05, 1400 09:44 Asia/Kabul
  • مطبوعات کابل 5 اسد :جلوگیری از سقوط مهم تر از  آزاد سازی مناطق تحت اشغال

با کلید خوردن پایان اشغال ،تلفات ملکی در افغانستان رکورد زد ،جلوگیری از سقوط مهم تر از آزاد سازی مناطق تحت اشغال عناوین مهم سرمقاله های روزنامه های امروز چپ کابل است

روزنامه ی اطلاعات روز در سرمقاله ای تحت عنوان با کلید خوردن پایان اشغال ،تلفات ملکی در افغانستان رکورد زد چنین نوشته است :

نه صلح به افغانستان آمد و نه آتش‌بس صورت گرفت. اما آنچه که در عمل اتفاق افتاد و مردم افغانستان آن را با پوست و خون لمس کردند خشونت، وحشت عمومی، ترس، بی‌پناهی و نگرانی از آینده‌ای نامعلوم بود. امریکا با حمایت ضمنی جامعه‌ جهانی و به واسطه محتوای توافق‌نامه‌اش با طالبان این گروه سلفی و عقل‌ستیز را مشروعیت بخشید، تطهیر کرد و ماشین کشتار آنان را فعال‌تر ساخت.

اطلاعات روز می افزاید:

گروه بنیادگرای طالبان همیشه مدعی بوده که خاک افغانستان در اشغال است. لذا تا زمانی که این اشغال پایان نیابد، آن‌ها همچنان در برابر اشغال‌گران جهاد می‌کنند. با توجه به مفاد توافق‌نامه و کلید‌خوردن خروج نیروهای خارجی از افغانستان انتظار می‌رفت که این گروه عقل‌ستیز، دیگر دلیلی برای کشتار، ترور و خلق وحشت نداشته باشد. اما درست زمانی که خروج نیروهای خارجی از افغانستان کلید خورد و زمان‌بندی خروج آن‌ها مشخص شد، به‌یکباره ماشین کشتار طالبان فعال‌تر شد.به طوری که دیروز نمایندگی دفتر ملل متحد «یوناما» در گزارش تازه خود از تلفات افراد ملکی، اعلام کرد که در شش ماه نسخت سال ۲۰۲۱ میلادی، رقم تلفات غیرنظامیان رکورد شکسته است. گزارش یوناما نشان می‌دهد که طی شش ماه اول سال جاری میلادی، بیش از پنج‌هزار فرد ملکی در افغانستان کشته و یا زخمی‌ شده‌اند. این در حالی است که بر اساس گزارش مذکور نسبت به زمان مشابه در سال قبل، این رقم ۴۷ درصد افزایش یافته است.

و جلوگیری از سقوط مهم تر از  آزاد سازی مناطق تحت اشغال است عنوان سرمقاله ی روزنامه ی هشت صبح است که در آن چنین آمده است :

آزادسازی مناطق تحت اشغال در حالی که یک هدف متعالی است، برای دولت افغانستان فعلاً مقدور نیست. حتا اگر نیروهای ارتش با حمایت نیروهای خیزش مردمی به آزادسازی این مناطق موفق هم شوند، توان حفظ آن را برای مدت طولانی نخواهند داشت. در این حالت، تنها اتفاقی که رخ خواهد داد، دست‌‌به‌دست شدن متوالی این مناطق است که توان نیروهای ارتش و رزمنده‌گان داوطلب را تحلیل خواهد برد. بنابراین، عملیات آزادسازی مناطق تحت اشغال، بدون آن‌که دولت برنامه‌ای برای استقرار دایمی آماده کرده باشد، یک اشتباه است.

هشت صبح می افزاید :

پس زدن گروه طالبان از مناطق تحت اشغال، برای یک مدت کوتاه و به هدف استفاده تبلیغاتی و یا سیاسی، کمکی به استقرار کلی دولت نخواهد کرد. دولت به همان ساده‌گی که قبلاً این مناطق را از دست داد‌، دوباره از دست خواهد داد. بنابراین، مهم‌ترین اولویت برای دولت در شرایط کنونی، قرار یافتن و توقف حرکت رو به جلو گروه طالبان است.

کلیدواژه