اسد 16, 1400 09:50 Asia/Kabul
  • مطبوعات کابل 16 اسد: دولت کابل در مبارزه با طالبان به مردم تکیه کند
    مطبوعات کابل 16 اسد: دولت کابل در مبارزه با طالبان به مردم تکیه کند

روزنامه های شانزدهم اسد چاپ کابل در سرمقاله های خود با اشاره به اوضاع نابسامان این روزها در افغانستان از پیمان شکنی و پیشروی های نظامی طالبان ابراز نگرانی کرده و بر تکیه دولت افغانستان بر قدرت مردم تاکید کرده اند.

«خیال صلح با طالبان خام بود» عنوان سرمقاله ی روزنامه ی هشت صبح است که در آن چنین آمده است :

با پیش‌روی سریع گروه طالبان به سمت مناطق تحت اداره دولت و تلاش این گروه برای تصرف شهرها، خام بودن خیال صلح با این گروه بیش‌تر برآفتاب شده است. در سه ماه گذشته، این دولت افغانستان بود که به تنهایی می‌گفت که گروه طالبان آماده صلح نیست. حالا مقامات بسیاری کشورها نیز عین ادعا را مطرح می‌کنند. از جمله سرپرست سفارت امریکا در کابل به تازگی گفته است که طالبان از صلح می‌ترسند و تنها به جنگ باور دارند. نماینده دایمی بریتانیا در سازمان ملل متحد هم گفته است که دلیلی برای حذف نام رهبران طالبان از فهرست سیاه این سازمان نمی‌بیند. او نیز تلاش‌های سه ماه اخیر طالبان را نگران‌کننده خوانده است.

هشت صبح می افزاید:

جای بسیار امیدواری است که نگاه جامعه جهانی نسبت به گروه طالبان در حال تغییر است. این گروه فعلاً عضو ائتلاف جهانی تروریسم است که جنگ با دولت افغانستان را اجاره کرده است. تا زمانی که کشورهای پشتی‌بان طالبان هدف قرار نگیرند، بعید است که تیغ کشتار این گروه کند شود. بنابراین، کوتاه‌ترین مسیر رسیدن به صلح در افغانستان آن است که دستان کشورهای بیرونی از پشتی‌بانی گروه طالبان قطع شود. این کار اما تنها در توان جامعه جهانی است.

و «عقب نشینی از ولسوالی ها فشار نظامی را بر شهرها افزایش داده است» عنوان سرمقاله ی روزنامه ی صبح کابل است که در آن چنین آمده است :

این روزها، احساسات مردم به قدر کافی علیه طالبان بسیج شده و این فرصت را برای دولت داده است که با استفاده از مردم، طالبان را از مرکز شهرها پراکنده کرده و عملیات برای بازپس‌گیری ولسوالی‌ها را به راه بیندازد. اگر سیاست دولت، هم‌چنان تدافعی و برای حفظ بزرگ‌شهرها باقی بماند، دیری نخواهد گذشت که برخی از شهرها نیز پس از تنگ‌شدن محاصره‌ی نظامی، به دست جنگ‌جویان طالب سقوط کند.طبق آخرین گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر، در شش ماه نخست سال روان میلادی، نسبت به زمان مشابه در سال‌های گذشته، تلفات غیرنظامیان، ۸۰ درصد افزایش یافته است. در این گزارش، مسؤول ۵۶ درصد تلفات غیرنظامیان، گروه طالبان دانسته شده که بیش‌ترین آمار تلفات نیز در دو ماه اخیر ثبت شده است؛ در مدت‌زمانی که دولت به طور سازمان‌یافته ولسوالی‌ها را به طالبان واگذار کرد و جنگ را به شهرها کشاند.

صبح کابل می افزاید :

دولت، با وقت‌ تلفی‌ که این روزها روی دست دارد، آخرین شانس‌هایش برای شکست طالبان را نیز یکی‌یکی از دست می‌دهد. ناکارگی و بی‌برنامگی دولت در مبارزه با تروریزم، به قدر کافی شانس پیروزی مقابل طالبان را آسیب رسانده است. اگر از وضعیت پیش‌آمده و نفرت عمومی علیه طالبان، استفاده نشود، دامنه‌ی جنگی که به شهرها کشیده شده، به افزایش روزافزون خشونت، مشروعیت‌زدایی از حکومت و امکان گسترش افراط‌گرایی مذهبی می‌انجامد.

« زمان معجزه ی قدرت مردم فرارسیده است» عنوان سرمقاله ی روزنامه ی راه مدنیت است که در آن چنین آمده است :

بیست سال کمک‌های سازمان ملل و سایر کشورهای معتبر و غنی جهان در افغانستان، از دست‌دادن امکانات و فرصت‌های تاریخی به شمار می‌آید. این کمک‌ها نادرترین شانس و فرصت برای آزادی‌های فکری، اخلاقی، سیاسی، سرمایه‌گذاری و اصلاحات اقتصادی بود. به‌جای استفاده از این امکانات بی‌سابقه، دولت‌های فاسد متاسفانه تخم عداوت‌، دشمنی‌های قومی، کینه‌توزی‌ها و افراط‌گرایی‌ها را در سراسر کشور پاشیدند و حتا باعث تشویق و بازگشت به وحشت و جهالت‌های قرون وسطی گردیدند. از نام دموکراسی سوءاستفاده‌های منفعت‌جویانه و مغرضانه صورت گرفت. دموکراسی مسخ شد و شکل انسانی خود را از دست داد. دموکراسی وسیله‌ای برای غصب اراضی، خانه‌ها و چور و چپاول سرمایه‌های ملی گردید. از دموکراسی به‌نام انتخابات به اراده اکثریت مردم اهانت گردید. سوداگران سیاسی تازه به دوران رسیده به اعتقادات و اعتماد صادقانه مردم  چون خانواده متحد و برادر با سرنوشت و مسوولیت‌های مشترک، ستم کردند. خیانت‌ها افتخار و شهوت به قدرت مطلق مظهر افتخارات سمتی و جناحی گردید. کنترول زندگی ملت به  مطبوعات مرثیه‌خوان، اتحادیه‌های از نیمه‌راه رسیده، سازمان‌های به ظاهر مدنی و بلندگویان بانک‌داران داده شد که در نتیجه چپاول‌گران گستاخ‌تر و غنی‌تر و اکثریت مردم فقیرتر گردیدند. به‌نام آزادی زنان، انواع بی‌شرمی‌ها و سوءقصد به حقوق و شرف زنان صورت گرفت.

این روزنامه در ‌پایان می افزاید :

زمان معجزه قدرت مردم فرا رسیده است. فساد سیاسی، اقتصادی و اخلاقی دولت و خشونت و واپس‌گرایی طالبان مردم را بیدار گردانیده است. این بیداری مردم دولت را تکان داده و دولت با ژست‌های غم‌خوارانه به مردم پناه می‌برد و قدرت مردم را به رسمیت می‌شناسد و برای حفظ آبروی بر باد رفته خود، پیش‌نهاد می‌نماید تا دولت آینده افعانستان  بر اساس اراده مردم و احترام به قوانین مدنی ایجاد گردد.طالبان نیز ظاهرا از قدرت عظیم مردم از مستی جهالت بیدار گردیده‌اند و سنگ مساوات را  به سینه می‌کوبند. 

 

کلیدواژه