اسد 18, 1400 08:39 Asia/Kabul
  • مطبوعات کابل 18 اسد:  مردم افغانستان در آتش جنگ می سوزند
    مطبوعات کابل 18 اسد: مردم افغانستان در آتش جنگ می سوزند

" مردم افغانستان در آتش جنگ می سوزند" ،" «برنامه ی واضح امنیتی »حکومت مانند امید بستن به سراب نباشد" و" نتیجه ی لطف و مهربانی کرزی و غنی با طالبان" ، مهمترین عناوین سرمقاله روزنامه های امروز چاپ کابل است.

روزنامه ی هشت صبح در سرمقاله ای تحت عنوان مردم افغانستان در آتش جنگ می سوزند چنین نوشته است :

جنگ در افغانستان شدت بی‌پیشینه‌ای یافته است. در هژده ولایت جنگ است. تاکنون بیش از هزار غیرنظامی در این جنگ کشته شده، هزاران تن دیگر بی‌خانمان و آواره شده‌اند و روند مرگ‌ومیر مردم ملکی ادامه دارد. مناطق مسکونی و بازارها و دکان‌های مردم در آتش جنگ می‌سوزد. مردم از مناطق جنگی به گونه سیل‌آسا به مناطق امن‌تر در حال فرار هستند.

مردم بی‌جاشده با کمبود شدید مواد اولیه و سرپناه روبه‌رو ‌شده‌اند و اگر اقدام جدی در جهت توقف این جنگ ویرانگر از جانب کشورهای مهم جهان نشود، فاجعه بزرگ انسانی و حقوق بشری در افغانستان به پیمانه غیرقابل وصفی رخ خواهد داد.وخامت اوضاع به حدی است که شورای امنیت سازمان ملل متحد تشکیل جلسه ویژه داد و فرستاده ویژه این سازمان برای افغانستان از «سوریه‌ای شدن افغانستان» در این جلسه سخن گفت.

 هشت صبح می افزاید :

لازم است تا تلاش‌های جدی دیپلماتیک در سطح منطقه و کشورهای اثرگذار بر طالبان از سر گرفته شود. در کنار آن باید جهان برای کمک‌رسانی به مردمی که در اثر جنگ‌ها دار و ندارشان را از دست داده‌اند، آماده شود.جنگ افغانستان تنها جنگ مردم این کشور نیست. این جنگ باید با تلاش‌های جهانی پایان یابد و طالبان وادار شوند تا حملات‌شان بر شهرها را متوقف و از طریق گفت‌وگو برای خود در افغانستان فرصت‌هایی را جست‌وجو کنند.

و «برنامه ی واضح امنیتی »حکومت مانند امید بستن به سراب نباشد عنوان سرمقاله ی روزنامه ی اطلاعات روز است که در آن چنین آمده است :

رییس‌‌جمهور اشرف غنی حدود یک هفته پیش در نشست فوق‌العاده‌ی شورای ملی که همزمان شده بود با پیشروی‌های بی‌پیشنه‌ی گروه طالبان در نقاط مختلف کشور، گفت که حکومت در سه ماه گذشته با هجوم تبلیغات و شایعات روبه‌رو شده بود و اکنون ابهام به‌ میان‌آمده از بین رفته است.

او گفت که استقرار نسبی به میان آمده و تا شش ماه آینده کشور به حالت استقرار کامل برخواهد گشت. آقای غنی از روی دست‌گرفتن یک برنامه واضح امنیتی شش‌ماهه سخن گفت که براساس آن تمرکز بر دفاع از اهداف استراتژیک وظیفه ارتش، محافظت از شهرها و ولسوالی‌های استراتژیک وظیفه پولیس و بسیج مردمی با نیروهای امنیتی وظیفه امنیت ملی است.

اطلاعات روز می افزاید :

با توجه به تمام کاستی‌ها و مشکلات موجود، هنوز فرصت است که رییس‌‌جمهور غنی فرماندهی نیروهای امنیتی و دفاعی را به نظامیان باتجربه و خبره بدهد. برنامه‌ی فوری و کارا را در مشوره با نظامیان باتجربه، فارغ از ملاحظات سیاسی و رقابت‌هایی که در چند سال اخیر اعمال کرده است، ترتیب دهد. سخن گفتن از برنامه برای شش ماه آینده امید بستن به سراب است. «برنامه امنیتی واضح» باید در همین روزها به کار آید نه یک ماه و چند ماه بعد.

و نگاهی می اندازیم به روزنامه ی آرمان ملی که در سرمقاله ای تحت عنوان نتیجه ی لطف و مهربانی کرزی و غنی با طالبان چنین نوشته است:

حکومت آقای غنی به فشار امریکایی ها تن داد و در ازای اشتراک خلیل‌زاد و چند دیپلومات سفارت امریکا در مراسم تحلیف حدود پنج هزار زندانی را آزاد کرد، امروز آن زندانیان در جبهات جنگ اند و مردم افغانستان را می‌کشند. رهبران سیاسی عمرشان را در مخالفت با یکدیگر سپری و از کرزی گرفته تا غنی در برابر طالبان و سرکوب آنها اقدام جدی نکردند و دید قومی و عاطفی نسبت به طالبان سبب گردید که تروریزم بار دگر رشد کند و جان بگیرد و همه را تهدید کند.

در پایان آرمان ملی می افزاید :

در زمان آقای کرزی هزاران زندانی طالب از زندان آزاد شدند و این آزاد سازی جنایتکاران را توجیه قانونی و شرعی نمودند. جابه‌جایی و انتقال طالبان به شمال کشور مسأله‌ی نیست که از آن چشم پوشی شود، این برنامه خطرناک آن‌گونه که مقام های امریکایی می‌گویند از سوی رهبران حکومت به ویژه شخص آقای کرزی عملی گردید. عملیات شبانه که بیخ و ریشه طالبان را می خشکاند، از سوی مقام های حکومتی متوقف شد و در برخی مناطق کشور، به طالبان اجازه دادند که پایگاه بسازند.

کلیدواژه