30 قوس 1395, 16:51 کابل
  • گزارشی از سی امین کنفرانس وحدت اسلامی و رهنمودهای رهبری در دیدار با میهمانان این کنفرانس

آیت الله خامنه ای: « اراده‌ی وحدت، متعلّق به مؤمنین است؛ فریاد اتّحاد و اجتماع مسلمین از حنجره‌های بااخلاص بلند است و مسلمانها را دعوت می کنند به اینکه به مشترکاتشان توجّه بکنند؛ اگر این[طور] بشود و اگر این وحدت اتّفاق بیفتد، وضعی که امروز مسلمانها دارند دیگر به این شکل نخواهد بود و مسلمان عزّت پیدا خواهد کرد.»

     «وحدت اسلامی» از توصیه های مهم دین مبین اسلام و دغدغه های اصلی مصلحان سیاسی و اجتماعی مسلمان در طول تاریخ بوده است. امروزه نیز شخصیت ها، گروه ها و کشورهایی که درپی پیشرفت و عزت امت اسلامی هستند، اتحاد و همدلی مسلمانان را سرلوحۀ اقدامات خود قرار داده اند. جمهوری اسلامی ایران نیز از ابتدای تأسیس آن در سال 1979، همواره بر انسجام اسلامی تأکید کرده است و به این منظور ضمن برگزاری هفتۀ وحدت از 12 تا 17 ربیع الاول که فاصله میان دو نقل قول شیعه و سنی درمورد ولادت ولادت پیامبر اسلام (ص) است، همه ساله میزبان شخصیت های وحدت طلب جهان اسلام در « همایش بین المللی وحدت اسلامی » است. امسال سی امین دورۀ این همایش از 15 تا 17 دسامبر ، با شرکت بیش از 250 شخصیت از 54 کشور جهان و اجرای نشست ها و برنامه های متنوع برگزار شد. 
سی امین کنفرانس وحدت اسلامی در تهران

   مهمترین بخش از کنفرانس های وحدت اسلامی، ملاقات میهمانان با آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی ایران و بیانات راهگشای ایشان در جمع آنان است. امسال نیز این ملاقات در روز ولادت باسعادت نبی مکرم اسلام (ص) صورت گرفت و مقام معظم رهبری ضمن تکریم شخصیت والای آن حضرت، بر اهمیت اتحاد جهان اسلام پای فشردند و فرمودند: «برادران عزیز، خواهران عزیز! امروز دنیای اسلام دچار محنت های بزرگی است و راه‌حلّ ‌آن محنت ها، اتّحاد اسلامی است. وحدت، هم‌افزایی، کمک به یکدیگر، از اختلافات مذهبی و فکری عبور کردن.» حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور اسلامی ایران نیز در سخنان خود در افتتاحیه همایش وحدت اسلامی، اهمیت وحدت را اینگونه تبیین کرد: «پیامبر اکرم (ص) به ما گفت که همۀ مسلمانان باید در کنار هم و متحد باشند، حتی به ما یاد داد که با پیروان ادیان توحیدی گذشته نیز رفتاری مسالمت‎آمیز و همزیستی مسالمت‎‏آمیز داشته باشیم.» "شیخ امیرالدین" نماینده مفتی عام روسیه هم در این زمینه خاطرنشان کرد: «دعوت به وحدت یک دعوت و پیام قرآنی و وحدت مسلمین یک اصل مهم در قرآن و سنت است که همه باید به آن پایبند باشیم.» 

 
    رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در دیدار میهمانان همایش وحدت اسلامی، به وجود دو اراده متعارض در جهان اسلام اشاره کردند که یکی خواستار وحدت و دیگری در پی تفرقه در میان امت اسلامی است. ایشان اضافه کردند: «اراده‌ی وحدت، متعلّق به مؤمنین است؛ فریاد اتّحاد و اجتماع مسلمین از حنجره‌های بااخلاص بلند است و مسلمان ها را دعوت می کنند به اینکه به مشترکاتشان توجّه بکنند؛ اگر این[طور] بشود و اگر این وحدت اتّفاق بیفتد، وضعی که امروز مسلمان ها دارند دیگر به این شکل نخواهد بود و مسلمان عزّت پیدا خواهد کرد.» اما گروه دوم که دائم به دنبال اختلاف و تفرقه در جهان اسلام است، دشمنان این دین مبین و عوامل خودباخته یا فریب خوردۀ آنها در میان مسلمانان هستند. آیت الله خامنه ای در مورد عملکرد این گروه فرمودند: « امروز شما ملاحظه کنید از منتهاالیه شرق آسیا در میانمار مسلمان ‌کشی هست، تا غرب آفریقا در نیجریه و امثال اینها؛ همه‌جا مسلمانها [کشته می شوند]؛ حالا یک‌جا به دست بودایی کشته می شوند، یک‌جا به‌ دست بوکوحرام و داعش و امثال اینها کشته می شوند. یک عدّه‌ای هم در این آتشها می دمند؛ شیعه‌ی انگلیسی و سنّی آمریکایی مثل هم هستند؛ همه، دولبه‌ی یک قیچی هستند؛ سعیشان این است که مسلمانها را به جان هم بیندازند؛ این پیام اراده‌ی تفرقه است که اراده‌ی شیطانی است؛ امّا پیام وحدت این است که اینها از این اختلافات عبور بکنند، در کنار هم قرار بگیرند، با هم کار کنند.»
دیدار میهمانان همایش وحدت اسلامی با رهبری

   رهبر انقلاب اسلامی ایران در ملاقات شرکت کنندگان در همایش وحدت اسلامی، در زمینه سخنان و اقدامات تفرقه افکنانه مقامات دولت های غربی، به ویژه آمریکا و انگلیس هشدار دادند و فرمودند: «(اگر) شما امروز نگاه کنید به اظهاراتی که از مستکبرین و متصرّفین فضاهای حیاتی ملّت ها سر می زند، می‌بینید که دعوت به تفرقه است؛ از قدیم، به سیاست انگلیسی‌ها گفته می شد سیاستِ تفرقه بینداز و آقایی کن؛ آقایی کن به برکت تفرقه انداختن؛ آن‌ ‌و‌قتی که انگلیس قدرتی داشت، این سیاست آنها بود؛ امروز هم این سیاست را قدرتمندان امروز مادّی دنیا دارند؛ چه آمریکا، چه اخیراً باز انگلیس. در این منطقه از دو قرن پیش به این طرف ، هرچه از انگلیس‌ها سر زده است، شرّ و فساد و تهدید بوده؛ آن‌ وقت یک مسئول انگلیسی(نخست وزیر انگلیس) می‌آید در منطقه و می گوید ایران تهدید منطقه است؛ ایران تهدید منطقه است؟ این خیلی بی‌ شرمی می خواهد که کسانی که خودشان در طول زمان، تهدید و خطر و نکبت برای منطقه بوده‌اند، بیایند کشور مظلوم و عزیز ما را متّهم کنند؛ اینها این‌جوری‌ هستند.» هدف ترزا مِی نخست وزیر انگلیس و دیگر مقامات غربی از این اختلاف افکنی ها و ایجاد هراس در میان کشورهای جنوب خلیج فارس از ایران ، فروش سلاح بیشتر از طریق چپاول پول و منابع این کشورها است.

 

    سخنرانان در سی امین سمینار وحدت اسلامی به نفوذ بیگانگان برای ایجاد تفرقه و فریب خوردن برخی مسلمانان ، توجه ویژه ای نشان دادند. دکتر روحانی رئیس جمهور ایران در این زمینه تصریح کرد: «ما آن روزی می‌توانیم امت واحده باشیم که خدا رَب ما باشد و نه آمریکا و نه انگلیس و ما آن روزی می‌توانیم امت واحده باشیم که خدا رب ما باشد و نه سلاح تروریست‌ها. ایستادگی و مقاومت ما مسلمانان می‌تواند امت واحده را برای ما بسازد.» همچنین "عبدالهادی آونگ" از علمای برجسته مالزی در اجلاس وحدت اسلامی ، برخی دولتهای دنباله روی غرب را مورد سرزنش قرار داد و گفت : «برخی از کشورهای منطقه آلت دست دشمنان و افکار شوم آنها شده اند و به جای اینکه صهیونیسم و استکبار را دشمن اصلی خود بدانند به جنگ افروزی در منطقه کمک می کنند.» وی با اشاره به اجلاس شورای همکاری خلیج فارس اضافه کرد: «در اجتماع برخی از کشورهای عربی متاسفانه شاهد بودیم که از همه مسائل حرف زده شد اما در مورد مسائل فلسطین و سوریه و ... هیچ حرفی نزده شد.»
عبدالهادی آونگ از علمای برجسته مالزی

"عُده فلاحی"، اندیشمند الجزایری سخنران دیگری بود که از دولت های حامی تکفیری ها انتفاد کرد و اظهار داشت: «باید برای تقریب میان مذاهب و کشورهای اسلامی تلاش کنیم. البته برخی از کشورهای اسلامی به دنبال عادی سازی رابطه با اسرائیل و سازش با این رژیم هستند.» اما وی تأکید کرد : « الحمدلله فرهنگ تقریب و دفاع از خط مقاومت ادامه دارد و ما سکوت نکرده‎ایم و توانستیم مقاومت خود را ادامه دهیم. با این وجود برخی از جریان‎های داخلی امت اسلامی برای تخریب وحدت تلاش می‎کنند.» 

     همچنین شخصیتهای حاضر در این همایش، تکفیر و تروریسم تحت عنوان اسلام را به شدت محکوم کردند. شیخ امیرالدین نماینده شورای دارالافتاء روسیه تعریف درست از رابطه ایمان و کفر را یکی از ضرورت های حال حاضر برشمرد و افزود: «اکثر علمای شیعه و سنی در طول تاریخ و در عصر حاضر مخالف اندیشه های تکفیری بوده اند و وحدت مسلمانان بیش از هر چیزی مورد هدف اسلام است که تلاشهای دینی باید بر این محور استوار باشد.» آقای "عبدالرئوف توانا" از افغانستان که کشورش سالهاست با گروههای تروریستی و تکفیری مواجه است و متحمل خسارات فراوانی بابت اقدامات آنها شده است در سخنرانی خود گفت : « تکفیری‎ها به دو نوع آگاه و غیرآگاه تقسیم می‎شوند که آگاه‎ها سربازان بیگانه هستند و افراد غیرآگاه نیز در دام توطئه استکبار جهانی گرفتار شده‎اند. » وی اضافه کرد : « تکفیری‏ها فاقد شعور و وجدان دینی و انسانی هستند و معرف اسلام نیستند و عقایدشان در هیچ منبع دینی وجود ندارد. گروه‌های تکفیری برای معرفی خود گرفتار جنایات بین‏ المللی می ‏شوند.» 
عبدالرئوف توانا

خانم "اَمساتو ساو دیبه" مشاور رئیس جمهور سنگال نیز در کنفرانس تهران ، با تأکید بر این‌ که دشمنان به دنبال فروپاشی امت اسلامی هستند، بیان داشت: « امروز امت اسلامی از اختلاف افکنی و تکفیر رنج می‌برد که این خود مایه خوشحالی دشمنان است. متأسفانه تمام مشکلات، بحران‌ها، تکفیرها و اختلافات به نام اسلام به وجود می‌آید. در حالی که اسلام دین بخشش و صلح است. » 

   نکته مهم دیگری که حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار میهمانان همایش وحدت اسلامی به آن اشاره کردند ، تشدید تفرقه افکنی به موازات افزایش بیداری اسلامی است. ایشان در این زمینه فرمودند : «از زمانی که احساس شد در این منطقه حرف های نو، افکار اسلامی نو، ایستادگی ملّت ها، زنده شدن و سرپا شدن ملّت ها دارد وجود پیدا می کند، حرکت تفرقه‌ آمیز دشمنان بیشتر شد. وقتی‌ که نظام اسلامی در ایران سرپا آمد، که پرچم اسلام را برافراشته کرد، قرآن را سرِ دست گرفت و با افتخار گفت که ما به اسلام عمل می کنیم ... ، این حرکت تفرقه ‌آمیز بیشتر شده است. این حرکت تفرقه ‌آمیز را تشدید کردند برای مقابله‌ی با این قیام اسلامی و با این عزّت اسلامی. » مولوی عبدالحمید از علمای برجستۀ اهل سنتِ ایران در این زمینه تصریح کرد : « امروز از یک طرف شاهد بیداری اسلامی هستیم و از سوی دیگر قدرتهای غاصب و استعمارگر این بیداری را با ایجاد و حمایت از گروه های تکفیری و افراطی تهدید می کنند چرا که بیداری اسلامی منافع این قدرتها را قطع می کند و آنها می خواهند با تفرقه امت اسلامی را از هم دور کنند و به منافعشان برسند.» 

    شاید یکی از زیباترین و وحدت بخش ترین جملات را در سی امین همایش وحدت اسلامی ، شیخ بدرالدین حسون مفتی اعظم سوریه به زبان آورد و گفت : «ما همه سنی هستیم به سنت پیامبر، شیعه هستیم به اهل بیت پیامبر و یک هدف داریم و آن هم اسلام ناب است، لذا هلال شیعی و مثلث سنی ساخته و پرداخته استکبار و ایادی آنهاست. ما باید با اتحاد و همدلی دِین خود را به فلسطین و قدس شریف ادا کنیم.»
شیخ بدرالدین حسون مفتی اعظم سوریه در دیدار با آیت الله خامنه ای 

پایان بخش این همایش تأثیرگذار و مهم ، بیانیه ای در 27 ماده بود که مشتمل بر دیدگاه های وحدت طلبانه و نفی هرگونه اقدام تفرقه افکنی و همکاری با دشمنان اسلام بود. 

 

تگ

کامنت