سرطان 15, 1396 13:04 Asia/Kabul
  • گزارشی از سی امین دوره جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوان

سی امین دوره جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوان اصفهان ، در حال برگزاری است و فیلمسازان و کارشناسان هنر کودک و نوجوان از ایران و سایر کشورها در این رویداد هنری شرکت کرده اند . گزارشی کوتاه از این جشنواره را در ادامه می شنوید .

دهه های 60 و 70 شمسی ، دوران طلایی رونق سینمای کودک و نوجوان در ایران بود و دقیقا " در آغاز دهه 60 که توجه جدی به سینمای کودک در ایران می شد ، جشنواره فیلمهای کودک و نوجوان نیز در ایران پا گرفت . این  جشنواره اکنون سی ساله است و از سال  1361 ( 1982  )  تاکنون به حیات خود ادامه داده ‌است .  19  دوره این جشنواره سینمایی در شهر اصفهان ، 6   دوره در شهر تهران ، 4 دوره در شهر همدان و یک دوره آن نیز در شهر کرمان برگزار شده‌ است.

هر ساله داوران این جشنواره، در سه گروه بزرگسالان ، نوجوانان و کودکان انتخاب می شوند و ویژگی جشنواره ، توجه فراوان به داوران کودک و نوجوان است . جشنواره فیلم کودک و نوجوان ، در دو بخش داخلی و بین الملل برگزار می شود و  فیلم های سینمایی و انیمیشن از کشورهای مختلف جهان در این جشنواره شرکت می کنند .

سی‌امین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان ، شامگاه پنجشنبه هشتم تیر/سرطان در اصفهان افتتاح شدمراسم افتتاحیه این جشنواره با نام  " جشن پروانه‌ها" ، با حضور پُرشمار کودکان و نوجوانان اصفهانی به همراه خانواده‌های‌شان و دست اندرکاران سینمای کودک و نوجوان آغاز شد .

سی‌امین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان

علیرضا رضاداد ، دبیر جشنواره ، این رویداد را فرصت مغتنمی برای تماشای فیلم کنار همدیگر دانست و گفت ، مراسم افتتاحیه با نام جشن بزرگ پروانه‌ها ، مختص کودکان و نوجوانان است. خوشحالم که دوباره در اصفهانِ زیبا و در جمع پرشور کودکان و نوجوانان هستیم و دوباره به هم قول می‌دهیم این جشنواره سال‌های سال در اصفهان باقی بماند تا بتوانیم در کنار یکدیگر ، سینمایی برای کودکان و نوجوانان داشته باشیم.

به گفته رضاداد ، مسئله دیگر در این دوره ،  توجه به رویکرد سینمای کودک و نوجوان برای کودک و نوجوان است نه برگزاری جشنواره با موضوع سینمای کودک و نوجوان . این مسئله از سوی شورای سیاستگذاری و راهبری سینمای کودک و نوجوان مورد توجه ویژه قرار دارد و آثاری در این دوره از جشنواره ارائه شده که نشان‌دهنده این سیاست است.

امسال چند آیین نکوداشت و بزرگداشت در کنار بخش های اصلی جشنواره برگزار شد . نکوداشت "دنیا فنی زاده" عروسک گردان و "توران میرهادی" پیش کسوت ادبیات کودک که در سال گذشته مرحوم شدند، از جمله این نکوداشت ها است . علاوه بر آن بزرگداشت "رسول صدرعاملی" سینماگر ایرانی و همچنین" مرضیه محبوب  " عروسک گردان ایرانی، در ایام برپایی جشنواره در اصفهان برپا شد . یکی دیگر از خبرهای این جشنواره، همزمانی برگزاری سی امین دوره آن با سالروز درگذشت " عباس کیارستمی" بود  که بزرگداشتی نیز برای این فیلمساز فقید ایرانی برپا شد .

امسال در برگزاری کارگاه ها تمرکز زیادی شده و این کارگاه ها شامل فیلمنامه نویسی ، فیلمسازی و انیمیشن بود .  همچنین برگزاری نشست های تخصصی و میان رشته ای ، از دیگر برنامه های این جشنواره بود که  10  نشست با موضوع های   متفاوت با حضور علاقمندان برگزار شد .

سی‌امین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان

کارگاه آموزشی  " استاپ‌ موشن " ویژه کودکان،  نخستین کارگاهی بود که  با حضور " عبدالله علیمراد " ، انیماتور با سابقه ایرانی ، در اصفهان  برگزار شد .  علیمراد ، پیشکسوت هنر پویانمایی و از بنیان‌گذاران تکنیک استاپ‌موشن در ایران و فرزندش امیرحسین علیمراد کارگردان جوان انیمیشن در این کارگاه به هدایت و راهنمایی علاقمندان به انیمیشن پرداختند.

عبدالله علیمراد ، تکنیک استاپ‌ موشن را دارای قدمتی به درازای تاریخ اختراع انیمیشن دانست و گفت هنگامی‌که توانستند برای شخصیت‌ها اسکلت بگذارند و به‌ صورت تک فریم به حرکت درآورند ، استاپ‌موشن به وجود آمد. این تکنیک بسیار در دنیای انیمیشن گسترش یافت و شاهکارهایی به‌واسطه این تکنیک به دنیای هنر عرضه شد.

وی درباره خصوصیات تکنیک استاپ‌موشن اظهار داشت ، در این تکنیک دوربین مانند فیلم‌های زنده ، به صورت افقی از صحنه فیلم‌برداری می‌کند. در صورتی که در دیگر تکنیک‌های انیمیشین ، دوربین عمود به صحنه نگاه می‌کند. از خصوصیات دیگر این تکنیک این است که در مقیاسی کوچک‌تر و معمولاً مقیاس یک‌ به‌ ده استفاده می‌شود. به این معنی که یک انسان یک متری با عروسکی ، به‌ اندازه ده سانتی‌متر نمایش داده می‌شود که سهولت در نورپردازی و اجرای آسان سبب محبوبیت این مقیاس شده است.

علیمراد با تاکید بر اینکه در آموزش انیمیشن به کودکان ، هدف اصلی آموزش ساخت انیمیشن نیست ، افزود: پرورش هوش و خلاقیت در آموزش انیمیشن به کودکان مدنظر است و این موضوع  بسیار مهم است که بتوان برای پر کردن اوقات فراغت نیز از آن سود جست .

کارگاه استاپ‌ موشن

از میان 350  متقاضی نوجوان برای داوری فیلم های جشنواره ، حدود 145  کودک و نوجوان 9  تا 15  سال برای داوری آثار بخش های مختلف سی امین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوان طی چند روز گذشته در مصاحبه هایی شرکت کردند .  این کودکان و نوجوانان با حضور در ستاد مرکزی جشنواره در اصفهان و پاسخگویی به سئوالات هیات انتخاب داوران کودک و نوجوان ، کوشیدند در فهرست66  داور کودک و نوجوان سی امین دوره  جشنواره قرار بگیرند .  در سی امین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان اصفهان تعداد 30  داور کودک در گروه سنی 9 تا  12 سال و 30  داور نوجوان در گروه سنی 12  تا  15 سال آثار بخش ملی و 6  داور نوجوان به ارزیابی آثار بخش بین الملل همراه با سایر داوران سینماگر پرداختند . همچنین تعداد 30 خبرنگار کودک و نوجوان نیز رویدادها و اتفاقات این رخداد سینمایی را از دریچه نگاه خود ،  ثبت و ضبط کردند  . این خبرنگاران نوجوان در پنج گروه شش نفره ، مسئولیت تهیه و پوشش خبری جشنواره را به عهده داشتند و هریک از این گروه ها به نام یکی از شهدای مدافع حرم مزین شده بود  .

"سانت نایه" تهیه کننده هلندی و عضو هیات داوری سی امین جشنواره بین المللی کودکان و نوجوانان اصفهان  در این زمینه می گوید : من  معتقدم بسیار مهم است که کودکان فیلم ببینند و در چنین جشنواره هایی شرکت کنند . این فیلمساز  هلندی با بیان اینکه جشنواره کودک اصفهان فضای خوب وصمیمی دارد تاکید کرد بسیار مهم است که نوجوانان بیاندیشند که در حال تماشای چه اثری هستند؟ به دیدگاه های خودشان فکر کنند و بحث و گفتگو کنند.

وی افزود بودن با بزرگترها خوب است اما درس مهم این است که نوجوان بداند ما فیلمهایی ساختیم که دقیقا"  برای آنها است و این مهم است نوجوانان فیلم ها را ببینند و ذهنشان متوجه مفاهمیم فرا سرزمینی شود رئیس هیات داوران " سیفژ  "( مرکز بین المللی فیلم کودک و نوجوان )  با اشاره به زیبایی های شهر تاریخی اصفهان گفت روز گذشته به دیدار نقش جهان رفتم و همچنین سی و سه پل و پل خواجو را به نظاره نشستم . همه چیز فوق العاده بود و حضور کودکان و خانواده هایی که برای گردش آمده بودند برای من لذت بخش بود.

اسامی 12  فیلم سینمایی غیر ایرانی پذیرفته شده در بخش مسابقه سینمای بین‌الملل سی‌امین جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان عبارت است از : "استاد جاسوس‌ها" از  کانادا ،  "بخت با خوش شانسه " از آلمان ،  " بل و سباستین  2 " از  فرانسه ، " دوچرخه آبی " تهیه شده در  ترکیه و  آلمان ،  " دوستِ من رافی " از آلمان  و فیلم  " روزی که پدر شاخ و برگ درآورد " تهیه شده در کشورهای  کروواسی ،  بلژیک  و  مقدونیه  . همچنین فیلمهای  "زمستانِ جیل و جوی " از کشور  فنلاند ،  " خاکستری کوچیکه پر سرو صدا " از  نروژ ، " عجله کن ! " از  اسلوونی ، فیلم  "  کمک ، من معلمم رو کوچیک کردم ! " از سوی  اتریش و آلمان ،  " معجزه کوهستان " از آلمان و فیلم  " هیجان انگیزترین تعطیلات برای  بو " محصول  هلند ، از دیگر آثاری است که در بخش مسابقه بین الملل جشنواره فیلم کودک و نوجوان به نمایش درآمد .

نشست رسانه فیلم "عجله کن" به همراه کارگردان این فیلم؛ آقای ایگور اشترک

همزمان با  برپایی سی امین دوره جشنواره فیلم کودک و نوجوان ، نخستین مجموعه فیلم‌های برگزیده کودک و نوجوان با عنوان " بر بال فرشته ها " توسط موسسه رسانه‌های تصویری ایران منتشر شد .  این مجموعه در برگیرنده 30 فیلم برتر کودک و نوجوان است که طی 30 سال اخیر ساخته شده اند .
پرنده کوچک خوشبختی (پوران درخشنده)، رستم و سهراب (کیانوش دالوند) ، شهر موش‌ها (مرضیه برومند، محمدعلی طالبی)  ، دزد عروسک‌ها (محمدرضا هنرمند) ، نان و شعر (کیومرث پوراحمد) ، رقص خاک (ابوالفضل جلیلی) ، گلنار (کامبوزیا پرتوی)،  یکی بود یکی نبود (ایرج طهماسب) ، رنگ خدا (مجید مجیدی)،  دونده (امیر نادری) و خانه دوست کجاست (عباس کیارستمی) ، عنوان برخی از فیلمهایی است که در این مجموعه آثار به چشم می خورد .

سی‌امین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان ، تا 15 تیرماه ( 6 ژوئیه ) در اصفهان با عنوان " شهر دوستدار کودک"  ادامه خواهد یافت  .

---------------------------------------------------------------------------

 

تگ