اسد 29, 1396 11:30 Asia/Kabul
  • برنامه ای در خصوص شهادت شهید حججی

محسن حججی، جوانی از جوانان سلحشور و با ایمان ایرانی است که در میدان نبرد با وحشی ترین تروریست های داعش به اسارت درآمد و مظلومانه به شهادت رسید . شهادت او موجی از غم و اندوه همراه با حس غرور و عزت در دل های ایرانیان به وجود آورد . در این برنامه به شهادت این جوان مدافع حرم و چرایی حضور ایرانیان در سوریه و عراق می پردازیم.

ایران اسلامی چند روزی است حال و هوای محرم و کربلا دارد. "داغ و غم و غرور و سربلندی" احساس مشترک ایرانیان مسلمان است در هفته ای که گذشت. جوانی از جوانان سلحشور و با ایمان ایرانی در میدان نبرد با وحشی ترین تروریست های داعش به اسارت درآمد و مظلومانه به شهادت رسید. این ماجرا البته در شرایط نابسامان غرب آسیا، ماجرای تازه ای نیست اما نحوه اسارت و شهادت شهید 25 ساله ایرانی"محسن حججی" داستان دیگری داشت. داستانی که از چشم های محسن شهید شروع شد وقتی به دوربین داعشی ها نگاه می کرد درحالی که با دستان بسته و پهلویی خونین به قربانگاه می رفت. چشم هایی که داستانش جهانی شد و نگاهی که دریا دریا، حقیقت به کام خشکیده بشریت امروز می ریخت.

شهید محسن حججی در اسارت داعش

انتشار عکسی از اسارت جوانی ایرانی با لباس مقدس پاسداری، به دست داعش، آغاز ماجرای چشم های محسن بود. عکسی که در آن قاتلی ترسیده و وحشت زده و البته کریه و زشت منظر، جوانی با صلابت و سرو قامت را با تهدید خنجری به قربانگاه می بُرد. بیابانی خشک، خیمه هایی سوخته، خنجری برکشیده، آسمانی تیره از دود آتش ها، لب های خشکیده اسیری با گردنی برافراشته و نگاهی پر اقتدار که با هراس هیچ نسبتی نداشت .... و در نهایت سری بریده و خونین بر سینه ای که عمری جایگاه محبت پیامبر مهربانی ها، محمد (ص) و اهل بیت گرامی اش بود ... این صحنه ها برای دوستداران اهل بیت و عاشقان حسین (ع) صحنه هایی آشنا بود ! شاید قاتل نمی دانست محسنِ شهید، از کودکی با روضه سیدالشهداء(ع) تربیت یافته و نمی دانست قرار است سر کسی را از تن جدا کند که پرورش یافته مکتب حسین(ع) است که مرگ با عزت را بر زندگی با ذلت برگزید! و عکاس نیز... نمی دانست در چشم های کربلاییان، تردید و ترسی دیده نخواهد شد حتی زیر خنجر شمرها و یزیدها !  و محسن !.... چه زیبا به دیدار معشوق رفت و چه سربلند!

 

در سه سال اخیر فتنه تروریست های تکفیری داعش در سوریه و عراق شدت گرفته است و مردم مسلمان بسیاری را از شیعه و سنی آواره و مصیبت زده کرده است. با وجود ادعاهای دولت های بزرگ غربی به ویژه آمریکا درباره ائتلاف علیه داعش، مشاهدات هر روزه مردم این مناطق نشان می دهد نه تنها عزم غرب برای مبارزه با داعش؛ جدی نیست بلکه آنچه باعث گسترش و ریشه دواندن داعش در منطقه شده، حمایت های مالی و تسلیحاتی و حتی گاهی نظامیِ آمریکا و متحدانش از داعش است. علاوه بر این اعتراف مقامات آمریکایی نیز نشان می دهد ظهور داعش یک تدبیر آمریکایی برای ناامن کردن کشورهای اسلامی به ویژه در غرب آسیاست و آمریکا ترجیح می دهد جنایت های داعش همچنان در مناطق اسلامی ادامه داشته باشد. یکی از ثمرات باقی ماندن داعش در منطقه، محفوظ داشتن رژیم غاصب صهیونیستی از خطر جبهه مقاومت شامل ایران لبنان عراق و سوریه است . 

جنایات داعش

 

تروریست های تکفیری داعش که هرگز بهره ای از تعالیم انسان ساز اسلام نبرده اند و با سیرۀ پیامبر رحمت (ص) بیگانه اند، یک و نیم میلیارد مسلمان جهان اعم از شیعه و سنی را مرتد می دانند. هر چند در ابتدا با کمک تبلیغات رسانه های غربی سعی کردند این فتنه را به عنوان جنگ میان شیعه و سنی معرفی کنند ولی اقدامات آن ها نشان داد که قتل و غارت و جنایات بی سابقۀ اینان؛ پیروان همه مذاهب اسلامی را هدف قرار داده است. چند سال جنایت تکفیری ها در سایه خونسردی قدرت های بزرگ جهان؛ صحنه های دردناکی را برای مردم این منطقه به وجود آورده است. تصاویر کودکان آواره و گریان، زنان ترسیده و اسیر، جنازه های متلاشی و شکنجه های قرون وسطاییی، قتل های فجیع و جنایات بی سابقه، زنده سوزاندن ها، شهرهای با خاک یکسان شده و زندگی های از هم پاشیده در این سال ها برای مسلمین و جهانیان متاسفانه به تصاویری شنا تبدیل شده است. آیا می توان مسلمان بود و نشنید فریاد بی پناهی مسلمانانی را که در خانه خود به اتهام کفر مورد قتل و غارتند و بیرون از کشور های خود نیز به جرم مسلمانی، متهم به تروریست بودن!

آوارگان سوری

 

در چنین شرایطی، جوانانی پرورش یافته در مکتب اسلام حقیقی برخاسته اند تا به یاری مظلوم بشتابند چرا که در فرهنگ اصیل اسلامی، سکوت در برابر ظلم و بی تفاوتی در برابر فریاد کمک خواهی مظلوم به شدت نکوهش شده است. خداوند در قرآن می فرماید: « چرا در راه خدا، و (در راه) مردان و زنان و کودکانی که (به دست ستمگران) تضعیف شده‌اند، پیکار نمی‌کنید؟! همان افراد (ستمدیده‌ای) که می‌گویند: «پروردگارا! ما را از این شهر که اهلش ستمگرند، بیرون ببر! و از طرف خود، برای ما سرپرستی قرار ده! و از جانب خود، یار و یاوری برای ما تعیین فرما!» (نساء-75)همچنین پیامبر اکرم حضرت محمد (ص) می فرماید: «خداى عزوجل مى ‏فرماید: به عزّت و جلالم سوگند که از ظالم در دنیا و آخرت انتقام مى‏ گیرم و از کسى هم که مظلومى را ببیند و بتواند یاریش کند و نکند بى ‏گمان انتقام مى ‏گیرم.» با چنین پشتوانه اعتقادی قوی، مسلمانان آزاده از کشورهای مختلف اسلامی نظیر ایران، لبنان، افغانستان در قالب مدافعان حرم به کمک مردم ستمدیده سوریه و عراق شتافته اند تا با انتقال تجربیات و کمک فکری و جانی، جان و ناموس مسلمین را از چنگال وحشی ترین تروریست های جهان حفظ کنند.

اجتماع مدافعان حرم

 

اینکه چرا این آزادگان مسلمان ، مدافعان حرم نامیده شده اند، داستان شیرین دیگری دارد که به دل های عاشق پیروان محمد (ص) بر می گردد. پیامبری که فرمود: "من در میان شما دو چیز باقی می‌گذارم که اگر آنها را دستاویز قرار دهید، هرگز گمراه نخواهید شد: کتاب خدا و عترتم که اهل بیتم هستند. ای مردم بشنوید! من به شما رساندم که شما در کنار حوض بر من وارد می‌شوید، پس من از شما درباره رفتارتان با این دو یادگار ارزشمند سؤال خواهم کرد، یعنی  کتاب خدا و اهل بیتم." و کسانی از امت آخرین پیامبر (ص) از هر آنچه با این دو یادگار نسبتی دارد با جان خویش محافظت می کنند و آنان را مدافعان حرم می نامند. اکنون که حرم اهل بیت(ع) در کربلا و سامرا و کاظمین و حرم حضرت زینب (س) دختر فاطمه زهرا(س) و نیز حرم سه ساله شهید امام حسین (ع) حضرت رقیه (س) در دمشق مورد تهدید داعشی های تکفیری قرار گرفته است، غیرتمندانی از دوستداران اهل بیت (ع) جان خویش را به معرکه آورده اند تا جسارتی به حرم های مطهر اهل بیت (ع) صورت نگیرند. همان غیرتمندانی که تمام عمر، رفتار و کردارشان را با میزان قرآن و اهل بیت سنجیدند و کمال یافتند اکنون مدافعان حرم نام گرفته اند و محسن حججی، شهید بی سر ایرانی یکی از این مدافعان حرم بود.

حرم حضرت زینب (س) در دمشق

 

 پیامبر خاتم می فرمایند: «مردم آنگاه که ظالم را ببینند و او را باز ندارند، انتظار مى‏ رود که خداوند همه را به عذاب خود گرفتار سازد.» و نیز حضرت علی (ع) بارها در نهج البلاغه تأکید کرده اند نباید به دشمن اجازه پیشروی داد و باید بیرون از مرزها او را زمین گیر کرد چرا که جنگ با دشمن در داخل خانه ، بسیار سخت تر و پرهزینه تر خواهد بود. این سفارش حکیمانه حضرت علی (ع)، امروز به عنوان یکی از مسلمات مبارزه در تمام جهان شناخته می شود . داعش از همان ابتدا، ایران را به عنوان یکی از اهداف خود مورد تهدید قرار می داد و تمام تلاش خود را برای ضربه زدن به ایران به کار گرفت اما تا کنون در این هدف ناکام بوده است . امن بودن ایران در منطقه ای که سراسر جنگ و ناامنیست نتیجه حضور هوشمندانه ایران در جبهه هایی دورتر از مرزهای خود به درخواست دولت ها و مردم مظلوم این مناطق است. و ایران اقتدار و امنیت امروز خود را مدیون رزمندگان با شهامت و دوراندیشی است که  از خانه و عزیزان و آرامش خود گذشتند تا امنیت و آرامش زنان و کودکان ایران حفظ شود. رزمندگانی که جز در مکتب عاشورا پرورش نخواهند یافت.  

همسر و فرزند شهید محسن حججی

 

 محسن حججی شهید جوان ایرانی، ثمره تربیت صحیح دینی در مکتب امام حسین (ع) است. او از زمان نوجوانی به فعالیت های خیریه و نیکوکاری در کنار فعالیت های فرهنگی می پرداخت و به همراه گروه های داوطلب ، به محرومیت زدایی در مناطق فقیر نشین ایران می پرداخت. شهید مبارزه علیه باطل در هر کجای جهان را آرزو می کرد و از ابتدای ازدواج از همسرش خواسته بود که او را در رسیدن به سعادت و شهادت یاری کند . احترام به پدر و مادر ، عشق به خانواده ، تقوا و دوری از گناهان ، از خودگذشتگی و تلاش شبانه روزی برای رفع محرومیت و فقر و ارتقاء فرهنگ مردم، تبلیغ و ترویج دین و معارف اهل بیت (ع) ، عمر کوتاه و پرثمر او را به خود اختصاص داده بود. زیبا زیست و زیباتر رخت سفر بست و با تنی بی سر به دیدار ارباب بی سر امام حسین (ع) نائل آمد. گوارا باد بر او شیرینی همنشینی با شهدای کربلا !

 

کلیدواژه