سنبله 23, 1395 10:55 Asia/Kabul
  • عربستان و افزایش تنش در جهان اسلام

در این برنامه ضمن بررسی جایگاه عید قربان در وحدت میان مسلمانان، سیاست های مخرب عربستان در افزایش تنش در جهان اسلام بررسی می شود.

عید قربان، از بزرگترین اعیاد مسلمانان

 

روز دهم ماه قمری ذی الحجه، مصادف با عید قربان از بزرگترین عیدهای مسلمانان است عید قربان، روز ثبوت و اثبات عشق و تسلیم است. روزی است که انسان در برابر معشوق، هیچ بودن همه چیز را می پذیرد، خود و همه چیز را فدای او می کند و «تعبّد» را که نتیجه عرفان، شهود و دیدن یار است، به معرض دید می گذارد. در چنین روزی حضرت ابراهیم علیه السلام از پیامبران بزرگ الهی فرزندش حضرت اسماعیل علیه السلام را به فرمان خداوند به قربانگاه می برد. حضرت ابراهیم در این آزمون بزرگ الهی سربلند بیرون آمد و به دستور خدا به جای فرزندش اسماعیل گوسفندی را قربانی می کند. از آن زمان به بعد تمام حاجیانی که برای اعمال حج به مکه می روند در پایان اعمال حج گوسفندی را قربانی می کنند. 

عید سعید قربان

قربانی کردن گوسفند، چه از سوی حاجیان در سرزمین «منا» و چه از سوی غیر حاجیان، تکریم آن حماسه معنوی و ایثار عظیم ابراهیم و اسماعیل است که به «مسلخ عشق» رفتند و سربلند، خاطره آن اخلاص و عشق شکوهمند خود را در یادها جاودان نمودند. عید قربان فصل قربانی کردن عزیزها در آستان «عزیزترین» یعنی خداست. عید قربان مجرای فیض الهی و بهانه عنایت رحمانی به بندگان مؤمن و مطیع است. هر کس بتواند رضای خویش را فدای رضای حق کند، از خواسته دل در راه خواسته خدا چشم بپوشد، و از داشته ها و خواسته ها بگذرد، به مرز عبودیت می رسد. برای بسیاری از مسلمانان جهان به خصوص مردم ایران ایام موسم حج و روز عید قربان یادآور خاطرات تلخی است. موسم حج سال گذشته به دلیل بی درایتی، بی برنامگی و سهل انگاری حکام ال سعود رنگ خون گرفت. هزاران زائر در مسیر رمی جمرات یکی از اعمال حج در اثر بی برنامگی مدعیان خادم الحرمین بخاطر فشردگی جمعیت جان خود را از دست دادند. دولت عربستان حتی ناتوان از رسیدگی به آسیب دیدگان از این حادثه بود و هیچ تمهیدی برای کمک به هزاران نفر جمعیتی که گرفتار شده بودند نیاندیشیده بود. صدها نفراز زائران خانه خدا فقط به خاطر همین سهل انگاری حکام آل سعود جان خود را از دست دادند. بالاترین قربانیان فاجعه منا ایرانی بودند. حدود پانصد زائر ایرانی در این فاجعه بزرگ کشته شدند.

  نکته قابل توجه درباره  فاجعه  دردناک سال گذشته در سرزمین منا واکنش دولت عربستان به این فاجعه بود. دولت عربستان به جای اینکه مسئولیت این فاجعه را بپذیرد و عاملان سهل انگاری در وقوع این فاجعه بزرگ را معرفی و مجازات کند. به سرعت فاجعه انسانی بزرگ منا را سیاسی کرده وبه دنبال انداختن مسئولیت این فاجعه به گردن برخی از زائران به خصوص زائران ایرانی بود. این در حالی است که زائران ایرانی در میان زوار کشورهایی که از اقصی نقاط جهان برای موسم حج  به سرزمین عربستان می آیند یکی از منظم ترین برنامه ها و کامل ترن تیم های پزشکی را دارند. حدود نهصد نفر از زوار از کشورهای مختلف گرفتار در منا با کمک مسئولان کاروان ها و تیم های پزشکی ایران از خطر مرگ نجات یافتند. اما عربستان سعودی به جای پاسخگوی در قبال فاجعه منا به فرافکنی این فاجعه پرداخت و آن را موضوع سیاسی برای حمله و انتقاد از جمهوری اسلامی ایران قرار داد. 

تنش زایی عربستان در منطقه

حکام آل سعود در چند سال گذشته سیاست تنش با جمهوری اسلامی ایران و بحران آفرینی در کشورهای مختلف اسلامی  همسو با سیاست های دولت های غربی و رژیم صهیونیستی را در پیش گرفته است.

همسویی سعوی ها و صهیونیست ها

آل سعود از همان ابتدای تشکیل کشور عربستان سعودی پس از دهها سال جنگ و خونریزی و کشتار هزاران مسلمان به جرم ایستادگی در برابر جریان وهابیت به عاملی برای حفظ منافع کشورهای غربی تبدیل شد. در ابتدا این انگلیس بود که با توجه به عنوان بزرگترین استعمارگر غربی متحد استراتژیک آل سعود بود. سپس آمریکا جای انگلیس را گرفت.

امریکا و آل سعود

اما آل سعود علاوه بر آمریکا برای دیگر کشورهای غربی بخاطر دلارهای نفتیش کشور جذابی بود. به همین دلیل عربستان روابط گسترده ای با کشورهای غربی برقرار کرد. کشورهای غربی نیز برای بهره مندی بیشتر از دلارهای نفتی و فروش کالاها به خصوص تسلیحات به عربستان رقابت فشرده ای کرده و می کنند. اما عربستان فقط بخاطر دلارهای نفتیش برای کشورهای مدعی دموکراسی خواهی در جهان جذاب نبود. عربستان سعودی با شیوه حکمرانی قبیلیه ای به عاملی برای دولتهای غربی در جهت پیشبرد سیاستهایشان در منطقه خاورمیانه و جهان اسلام تبدیل شد. حکام ال سعود با تکیه بر دلارهای نفتی ادعای برتری بر دیگر کشورهای عربی و اسلامی دارند و هر حرکتی در کشورهای عربی و اسلامی که بر خلاف سیاستهای عربستان باشد را نوعی دخالت در حوزه نفوذ خود تلقی کرده و به مقابله با آن می پردازند. این سیاستی بود که عربستان بعد از آغاز حرکت بیداری اسلامی در سال 2011 اتخاذ کرد.         

آل سعود

  

  تونس اولین  کشوری بود که حرکت بیداری اسلامی از آنجا اغاز شد. بعد از سه هفته از آغاز قیام مردم تونس علیه حکومت دیکتاتوری زین العابدین بن علی پایه های حکومت او از هم پاشیده شد. دیکتاتور تونس آنچه که توانست از ثروت مردم تونس را برداشت و به همراه خانواده اش به عربستان سعودی فرار کرد. حکام ال سعود به مانند یک مقام رسمی از زین العابدین بن علی استقبال کرده و به او پناه دادند. کشور بعدی که مواجه با حرکت بیداری اسلامی شد مصر بود. رژیم حسنی مبارک پس از قیام مردم مصر و تجمع شبانه روزی جوانان مصری در میدان التحریر قاهره پس از 18 روز ساقط شد. قیام مردم مصر موجب زمینه سازی به قدرت رسیدن محمد مرسی از اخوان المسلمین به ریاست جمهوری بود. اما حکومت مرسی بخاطر تصمیمات اشتباه، اعتماد به ساختار باقی مانده از حکومت حسنی مبارک واعتماد به عربستان و دولتهای غربی بیش از یک سال دوام نیاورد و نظامیان با کمک مالی وسیاسی عربستان مرسی را از ریاست جمهوری خلع و صدها نفر از اخوان المسلمین را دستگیر و به زندان افکندند و برای بسیاری از آنها حکم اعدام صادر شد. بحرین کشور دیگری بود که در جریان موج بیداری اسلامی قرار گرفت. عربستان در بحرین به صورت مستقیم برای حمایت از حکومت آل خلیفه دخالت نظامی کردند. عربستان با شیوه های دیگری در کشورهای اسلامی به دنبال انحراف در حرکت بیداری اسلامی و یا سوءاستفاده از اعتراض مردم برای پیشبرد اهداف خود در کشورهای عربی و اسلامی هست. حمایت و کمک سیاسی ، مالی ، نظامی و لجستیک به جریانهای تروریستی و تکفیری در سوریه و عراق از جمله سیاستهای بحران آفرین عربستان همسو با سیاستهای آمریکا و رژیم صهیونیستی است.

حمایت عربستان از تکفیری ها

آل سعود در حمایت همه جانبه از جریانهای تکفیری و تروریستی و از بین بردن محور مقاومت در برابررژیم صهیونیستی، جمهوری اسلامی ایران را هدف قرار دادند. حکام ال سعود تا پیش از حرکت بیداری عربستان در ظاهر هم شده خود را مدافع مردم مظلوم فلسطین در برابر رژیم اشغالگر قدس جلوه می دادند. آنها  با ارائه کمکهای مالی به تشکیلات خود گردان فلسطین محمود عباس را نیز وامدار خود کرده اند. تشکیلات خود گردان فلسطین نیز برای بهره مندی از دلارهای عربستان از هیچ اقدامی در جهت جلب رضایت آل سعود دریغ نمی ورزند. یکی از آخرین اقدامات محمود عباس رئیس تشکیلات خود گردان فلسطین در جهت سیاستهای عربستان دیدار با مریم رجوی رهبر یکی از بزرگترین سازمانهای تروریستی در جهان در پاریس است. سازمانی که حدود 17 هزار نفر را در جمهوری اسلامی ایران  با اقدامات تروریستی به شهادت رسانده است. آل سعود در جهت سیاستهای دشمنانه اش با جمهوری اسلامی ایران به صورت مستقیم مبادرت به حمایت سیاسی و مالی از گروه تروریستی موسوم به مجاهدین خلق کرده است. 

پیوند آل سعود با منافقین

 

 از زمانیکه عربستان به صورت مستقیم در عرصه سوریه و عراق به بحران آفرینی  در کنار ترکیه و هم پیمانان این کشور در پیمان ناتو و همسو با سیاستهای رژیم صهیونیستی پرداخت، آل سعود از این موضوع ابایی ندارند که به دنبال رابطه مستیقیم با رژیم جعلی اسرائیل هستند. گزارش های متعددی از سفر مقامات عربستان به تل آویو منتشر شده و تکذیب نشده است.

افشای همکاری های آل سعود با صهیونیست ها

در حالیکه دشمن اصلی مسلمانان صهیونیستها هستند که بیش از شصت سال است سرزمین فلسطین و قدس شریف قبله اول مسلمین را به اشغال در آورده اند، دولت عربستان، جمهوری اسلامی ایران و محور مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی را به عنوان تهدیدی برای ملتهای مسلمان معرفی می کنند. خوشبختانه افکار عمومی به خصوص مسلمانان به این حقیقیت اگاه شده اند. حکام ال سعود وهابیت حاکم در این کشور با برداشتهای غلط و انحرافی از آموزه های اسلام ناب محمدی صلی الله علیه و اله وسلم  تنها به دنبال تحکیم پایه های حکومت طایفه ای  خود با ترویج افراط گرایی، خشونت و تروریسم هستند. آل سعود به هیج وجه شایستگی نمایندگی جهان اسلام و خادم الحرمینی را ندارند. اقدامات آنها موجب تخریب چهره اسلام عدالتخواه و صلح طلب در جهان شده است.            

    

 

 

 

تگ

کامنت