• Rusia: Problemet e Iranit burojnë kryesisht nga sanksionet e paligjshme të SHBA-së

  Rusia: Problemet e Iranit burojnë kryesisht nga sanksionet e paligjshme të SHBA-së

  Dhjetor 07, 2019 20:54

  Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov deklaroi se trazirat e fundit në Iran ishin kryesisht pasojë e sanksioneve të paligjshme që SHBA vendosën ndaj Republikës Islamike pas tërheqjes së njëanshme të Uashingtonit nga marrëveshja bërthamore e vitit 2015.

 • Ushtria jemenase dhe aleatët shkatërrojnë dronin e 4-t të Arabisë Saudite në një javë

  Ushtria jemenase dhe aleatët shkatërrojnë dronin e 4-t të Arabisë Saudite në një javë

  Dhjetor 07, 2019 20:53

  Forcat e ushtrisë jemenase, të mbështetur nga luftëtarët aleatë të Komiteteve Popullore, kanë interceptuar dhe rrëzuar dronin e katërt pa pilot që i përkiste koalicionit ushtarak të udhëhequr nga Arabia Saudite brenda një jave, në shenjë hakmarrjeje për agresionin ushtarak të aleancës saudite kundër Jemenit.

 • Rusia rrëzoi dronin amerikan në Libi

  Rusia rrëzoi dronin amerikan në Libi

  Dhjetor 07, 2019 20:52

  Ushtria amerikane pretendon se sistemet e mbrojtjes ajrore ruse qëlluan një dron amerikan mbi kryeqytetin Libian muajin e kaluar, duke kërkuar që Moska të kthejë pjesët e dronit.

 • Trump: Pse Banka Botërore i jep kredi Kinës?

  Trump: Pse Banka Botërore i jep kredi Kinës?

  Dhjetor 07, 2019 20:49

  Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donlad Trump i bëri thirrje Bankës Botërore që të ndalojë dhënien e kredive për Kinën, një ditë pasi ky institucion bankar miratoi një plan kredie për Pekinin.

Ballkani

Nxirret nga rrënojat një tjetër trup i pajetë, 41 numri i viktimave

Nxirret nga rrënojat një tjetër trup i pajetë, 41 numri i viktimave

Dy ditë pas tërmetit ekipet e kërkim shpëtimit kanë nxjerrë nga rrënojat e hotelit "Miamare" trupin e pajetë të Sotiraq Mishajt.

Tërmeti në Shqipëri

Numri i viktimave nga tërmeti në Shqipëri ka shkuar në 35 persona. 

Ditë zie dhe gjendje e jashtëzakonshme në Shqipëri

Ditë zie dhe gjendje e jashtëzakonshme në Shqipëri

Të paktën 26 persona kanë mbetur të vdekur dhe mbi 650 të tjerë janë të plagosur pas tërmetit të fuqishëm që goditi Shqipërinë mëngjesin e së martës, përderisa ekipet e kërkim-shpëtimit po vazhdojnë të kërkojnë për të mbijetuar nën rrënojat e pallateve të rrëzuara.

E RRALLË: Gjendet regjistrimi i parë i shqiptarëve që shkuan në Itali pas rënies së Skënderbeut

E RRALLË: Gjendet regjistrimi i parë i shqiptarëve që shkuan në Itali pas rënies së Skënderbeut

Gjendet censimenti i parë mbi shqiptaret e ardhur në Itali (arbëreshët)