Ballkani

 • ISIS-i i 39 viteve më parë; si caktoheshin objektivat e terrorit nga grupi MEK?

  Korrik 12, 2020 18:00

  39 vite më parë, me hyrjen e organizatës terroriste në fazën e veprimeve të armatosura, nga ky grup janë kryer veprime dhe sjellje të cilat kishin ngjashmëri shumë të madhe me sjelljet dhe veprimet e viteve të fundit të kryera nga grupet terroriste si ISIS. Në këtë raport do të analizojmë një pjesë të strategjisë së grupit terrorist MEK për krijimin e frikës dhe tmerrit në Iran.

 • Presidenti i Bullgarisë kërkon shkarkimin e qeverisë

  Korrik 12, 2020 13:59

  Pas sulmeve të policisë në zyrën e presidentit të Bullgarisë, ai ka kërkuar shkarkimin e qeverisë së të djathtës moderatore të këtij vendi.

 • Stoltenberg: të mos lejojmë përsëritjen e masakrës së Srebrenicës

  Korrik 12, 2020 07:50

  Sekretari i përgjithshëm i NATO-s në 25 vjetorin e masakrës së Srebrenicës theksoi se nuk duhet lejuar përsëritja e këtij krimi.

 • Sot shënohet 25 vjetori i gjenocidit më të madh të Evropës

  Korrik 11, 2020 15:21

  Sot, e shtunë, shënohet 25 vjetori i gjenocidit më të madh të Evropës në Serbrenic të Bosnjës dhe Hercegovinës.

 • Protesta masive në Beograd, Vuçiq akuzon rusofilët

  Korrik 08, 2020 20:25

  Mijëra serbë protestuan pasi presidenti Aleksandër Vuçiq vendosi të rikthejë shtetrrethimin këtë fundjavë në Beograd. Turmat e zemëruara pushtuan sheshin përpara parlamentit duke kërkuar dorëheqjen e kreut të shtetit.

 • Thaçi do intervistohet nga Prokuroria Speciale në Hagë

  Korrik 08, 2020 20:25

  Ditën e hënë (13 korrik) presidenti i Kosovës Hashim Thaçi do të intervistohet nga prokuroria Speciale në Hagë. Këtë gjë e ka bërë me dije vetë Thaçi përmes një postimi në Facebook, duke shtuar se së bashku me disa luftëtarë të tjerë do të përballet me dinjitet me drejtësinë ndërkombëtare.

 • Beogradi i alarmuar nga Covid-19

  Korrik 07, 2020 20:25

  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i është drejtuar publikut serb në lidhje me bisedimet për formimin e Qeverisë së re të Republikës së Serbisë, si dhe për planet për parandalimin e epidemisë së COVID-19.