Shkurt 15, 2021 09:51 Europe/Tirane
  • Demonstrata kundër maskave në Greqi

Qindra grekë u mblodhën në kryeqytet për të shprehur pakënaqësinë e tyre me maskat e detyrueshme dhe u përleshën me policinë.

Sipas Agjencisë së Lajmeve Fars, rreth 400 shtetas grekë u mblodhën në Sheshin Sintagma përpara parlamentit grek të Dielën, duke protestuar kundër ligjeve të vendosura për shkak të shpërthimit të virusit Korona.  Demonstruesit mbanin një banderolë të madhe në të cilën maska ​​u krahasua me një maskë qeni dhe u kërkuan njerëzve të ktheheshin në jetën e tyre të mëparshme.  Disa demonstrues mbanin flamuj grekë dhe disa brohorisnin parulla kombëtare.  Përleshjet midis protestuesve dhe policisë shpërthyen kur sende u lëshuan në drejtim të forcave të sigurisë dhe oficerët e policisë u përgjigjën me gaz lotsjellës.  Disa njerëz u arrestuan në përleshje dhe një grua u plagos e cila u dërgua në spital.  Greqia ka shtrënguar kontrollin e saj ndaj koronavirusit për muaj me radhë. Ata që nuk mbajnë maskë në Greqi do të përballen me një gjobë prej 300 eurosh.

Tags