Shtator 16, 2020 21:10 Europe/Tirane
  • Përmirësohen 352 mijë të infektuar me virusin korona në Iran

Ministria e shëndetësisë së Iranit njoftoi për vazhdimin e rrjedhës në rritje të numrit të të infektuarve dhe jetëve të humbura nga virusi korona, ndërkohë që numri i të shëruarve është rritur në 352 mijë njerëz.

Sima Sadat Lari, zëdhënëse e ministrisë së shëndetësisë së Iranit duke cituar statistikat më fundit të virusit korona në Iran deklaroi: Nga diagnostikimi i konfirmuar në 24 orët e kaluara 2 mijë e 981 njerëz janë infektuar me Covid-19 në Iran prej të cilëve janë shtruar 1,726 ndërsa pjesa tjetër është kuruar në urgjencë. Numri total i të infektuarve me Covid-19 në Iran ka arritur në 410 mijë e 334 njerëz. Sima Sadat Lari shtoi se në 24 orët e kaluara në Iran kanë humbur jetën 179 persona të prekur nga virusi korona dhe numri total i jetëve të humbura është 23 mijë e 632 njerëz. Zëdhënësja e ministrisë së shëndetësisë ndër të tjera tha se deri tani 352 mijë e 19 pacientë të infektuar me Covid-19 në Iran janë shëruar dhe liruar nga spitalet. Numri i të prekurve nga virusi korona në rang botëror është rreth 30 milion njerëz, prej të cilëve 940 mijë kanë humbur jetën dhe mbi 21 milion janë shëruar.

Tags

Komente