Shtator 21, 2020 09:32 Europe/Tirane
  • Hakmarrja për martirizimin e gjeneral Kasem Sulejmani është e vendosur, serioze dhe reale

Presidenti i SHBA Donald Trump, i cili me kërcënimet e tij është përpjekur në mënyra të ndryshme për të frikësuar Iranin, në ditët e fundit ka bërë deklarata kërcënuese kundër Iranit.  

Presidenti amerikan pretendoi se ai kishte lëshuar urdhra për t'iu përgjigjur një mijë herë më fort çdo operacioni iranian kundër forcave të SHBA ose interesave të tyre. Donald Trump, i cili në çdo mënyrë kërkon të përmirësojë popullaritetin e tij në rënie midis amerikanëve para zgjedhjeve presidenciale, përsëri kërcënoi Iranin bazuar në raporte dhe informacione të rreme. Në një fjalim për mbështetësit në Wisconsin, Trump, në përgjigje të raporteve të vendimit të Iranit për të marrë hak për vrasjen kriminale të gjeneral martir Haxh Kasem Sulejmani, komandant i Forcës Kods të Gardës Revolucionare nga Amerika, kërcënoi: Ne do tu japin atyre goditje një mijë herë më të madhe sesa i kemi goditur deri më tani. Ai gjithashtu pretendoi se tashmë u kishte dhënë "udhëzimet e tij me shkrim" autoriteteve dhe agjencive përkatëse. Kjo deklaratë luftënxitëse u bë nga dikush që është emëruar kohët e fundit nga dy ligjvënës evropianë për Çmimin Nobel për Paqe. Në përgjigje të ekzagjerimeve të Presidentit amerikan kundër Iranit, gjeneralmajor Husein Salami, komandant i Përgjithshëm i Trupave të Gardës Revolucionare Islamike, në një ceremoni në mëngjes të Shtunën në mëngjes në përgjigje të ekzagjerimeve të Presidentit të SHBA kundër Iranit tha: hakmarrja për Kasem Sulejmani është i vendosur, serioze dhe reale. Gjeneral Kasem Sulejmani, komandanti i forcave Kods të gardës revolucionare i cili më 3 janar ishte ftuar zyrtarisht nga funksionarët e Irakut , së bashku me Abu Mehdi Muhandes zv/kreu i forcës Hashd Shaabi dhe 8 shoqërues të tij, u martirizua pas një sulmi terrorist të Amerikës në afërsi të aeroportit të Bagdadit. Urdhri për ekzekutimin e gjeneralit martir Sulejmani u dha direkt nga presidenti Donald Trump. Gjeneral Kasem Sulejmani i ishte figura kryesore e luftës kundër grupeve terroriste dhe takfiriste si ISIS në rajonin e Azisë perëndimore. Shumë vende, organizata dhe personalitete në të gjithë botën, e kanë dënuar ashpër këtë akt terrorist të Amerikës. Këshilli i Lartë i Sigurisë Kombëtare i Iranit ka marrë "vendime të përshtatshme" në këtë drejtim dhe Shtetet e Bashkuara do të përballen me veprime hakmarrëse nga Irani në kohën dhe vendin e duhur.  Pika e rëndësishme në vlerësimin e përgjigjes dërrmuese të Iranit ndaj çdo kërcënimi dhe në çdo nivel është që Irani të ketë një gatishmëri mbrojtëse dhe parandaluese dhe nëse është e nevojshme, fuqi sulmuese për të larguar kërcënimet.  Vërejtjet e komandantit të Gardës Revolucionare në përgjigje të kërcënimeve të Trump në aspekte të tjera gjithashtu përmbajnë pika strategjike dhe kryesore të bazuara në një kuptim të plotë të situatës së vështirë të SHBA në rajon. Gjeneral Salami vuri në dukje se sot pjesa amerikane e botës po zvogëlohet, sepse po shfaqen fuqi të reja dhe Islami është shfaqur si një fuqi duke luajtur rolin e civilizimit. "Anthony Cordesman", një analist në Qendrën e Uashingtonit për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare, përmend aftësinë ushtarake të Iranit dhe thotë se në rast të ndonjë aventure ushtarake kundër Iranit, Teherani do të krijojë një tërmet të furishëm në rajon, sepse Irani ka shumë plane ushtarake për të synuar interesat e SHBA në rajon. Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Iranit gjithashtu theksoi këto aftësi në një deklaratë të Shtunën në përkujtim të 40 vjetorit të Mbrojtjes së Shenjtë. Një vërejtje nga Komandanti i Përgjithshëm i Gardës Revolucionare në lidhje me këtë thotë; Përbërësit e pushtetit në sistemin e Republikës Islamike të Iranit theksojnë për  një përgjigje të fortë ndaj marrëzive ngacmuese të Trump , i cili mendon se mund të kërcënojë kombin iranian me kërcënime.

Tags

Komente