Shtator 21, 2020 22:08 Europe/Tirane
  • Vazhdojnë sanksionet e njëanshme të Amerikës

Në vazhdën e politikave anti-iraniane të Shtëpisë së Bardhë, në një konferencë shtypi Sekretari i Shtetit i SHBA, Sekretari i Mbrojtjes dhe Thesarit dhe disa zyrtarë të tjerë qeveritarë njoftuan vendosjen e sanksioneve të reja ndaj Iranit.

Sipas Agjencisë së Lajmeve Fars, për të kompensuar humbjen historike të Uashingtonit në Këshillin e Sigurimit të KB në dështimin për të zgjatur embargon e armëve ndaj Iranit, të hënën në një konferencë të përbashkët shtypi në Uashington sekretari i shtetit Mike Pompeo, sekretari i thesarit Steve Manuchein dhe sekretari i mbrojtjes Mark Esper njoftuan zbatimin e sanksioneve të reja kundër Iranit. Kjo u bë e mundur nga një deklaratë nga Departamenti i Shtetit i SHBA. Pompeo në fillim të konferencës për shtyp pohoi: Urdhri ekzekutiv i presidentit amerikan Donald Trump ofron një mundësi për sanksione të reja kundër Iranit. Departamenti i logjistikës i Ministrisë së Mbrojtjes dhe Ministrisë së Industrisë së Iranit do të sanksionohen. Qeveria e SHBA do të sanksionojë gjithashtu Presidentin Venezuelës Nicolas Maduro për bashkëpunimin me Iranin.  Pa përmendur sanksionet çnjerëzore të Shtëpisë së Bardhë kundër sektorit shëndetësor iranian, i cili ka çuar në një mungesë të ilaçeve dhe pajisjeve mjekësore në Iran, sekretari amerikan vazhdoi gënjeshtrat e zyrtarëve amerikanë të shtetit dhe pretendoi: Uashingtoni përveç sanksioneve do të hapë një kanal për ndihmat humanitare. Irani do të kishte më shumë burime nëse qeveria amerikane nuk do të ishte larguar nga marrëveshja bërthamore. Sekretari i Thesarit i SHBA Steve Manuchein gjithashtu tha: Disa prodhues të materialeve me përdorim të dyfishtë në prodhimin e armëve balistike do t'i nënshtrohen sanksioneve të reja. Zyrtarët e lartë të lidhur me Organizatën e Energjisë Atomike të Iranit do të sanksionohen. Sekretari amerikan i Tregtisë Wilbur Ross gjithashtu tha në konferencën për shtyp se pesë shkencëtarë iranianë do t'i nënshtrohen sanksioneve për "avancimin e programit bërthamor të Iranit". "Ne nuk kemi nevojë që shumica  t'i bashkohet Shteteve të Bashkuara," tha Kelly Craft, e dërguara e SH.B.A.-së në Kombet e Bashkuara. Craft shtoi: Kur Kombet e Bashkuara nuk e bëjnë punën e tyre, Shtetet e Bashkuara do të bëjnë punën e tyre. "Robert O'Brien", Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të SHBA, tha: Këshilli i Sigurimit i KB duhet të përmbushë detyrimet e tij duke zgjatur sanksionet ndaj Iranit. Sipas Robert O'Brien, Shtetet e Bashkuara do të vendosin sanksione të reja ndaj 26 individëve dhe organeve. Takimi i sotëm i zyrtarëve të Shtëpisë së Bardhë dhe njoftimi i sanksioneve të reja vijnë ndërsa anëtarët e Këshillit të Sigurimit të KB, Bashkimi Evropian, Trojka Evropiane, Rusia dhe Kina kundërshtojnë lëvizjen e qeverisë amerikane për të zgjatur embargon e armëve në Iran. Sipas Rezolutës 2231 të Këshillit të Sigurimit të KB, embargoja e armëve e Iranit përfundon më 18 tetor.

Tags

Komente