Shtator 24, 2020 09:02 Europe/Tirane
  • Treni iranian ecën edhe pse sauditët gjuajnë me gurë

Dihet se kur treni është në lëvizje, disa të çmendur e qëllojnë atë me gurë, por treni vazhdon të ecë dhe nuk ndalet.

Kjo fjalë e urtë e famshme është historia e regjimit saudit, i cili herë pas here përpiqet ta paraqesë Iranin si armikun e tij, armikun e botës islame dhe faktor pasigurie për rajonin dhe botën dhe duke bërë këtë, dëshiron ta mbajë Iranin në krye të prioriteteve të SHBA, ndoshta për të arritur ndonjë përfitim nga konflikti Iran-SH.B.A. Në anën tjetër Irani e sheh regjimin saudit aq të vogël dhe të parëndësishëm saqë në thelb nuk merr parasysh pozicionet e tij dhe nuk e llogarit atë, por natyrisht llogarinë e familjes Al Saud e ndan plotësisht nga llogaria e popullit arab të Arabisë Saudite. Në fjalimin vjetor të mbretit saudit  në Kombet e Bashkuara, ai foli për armiqësitë me Iranin, Ansarullah të Jemenit dhe Hezbullah të Libanit. Mbreti Selman theksoi: Për dekada, Arabia Saudite i është drejtuar Iranit për miqësi për të shpëtuar ekonominë globale, por nuk ka marrë një përgjigje pozitive. Mbreti Selman që vuan nga Alzaimeri, sigurisht që ka të drejtë. Ai nuk e mban mend historinë e Menasë, si dhe masakrën ndaj pelegrinëve iranianë në vitin 1987 dhe armiqësitë e tij të hapura, të paktën në takimet e Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit Persik, Lidhjes Arabe dhe në platformat zyrtare ndërkombëtare, përfshirë Kombet e Bashkuara. Ndoshta joefikasiteti i veprimeve të tyre për dekada me radhë ndoshta është arsyeja e kësaj harrese ose injorance. Sidoqoftë, sëmundja Alzaimer e mbretit Selman duket se ka një ndikim më të madh në këtë kontest. Mbreti saudit gjithashtu ka sulmuar Iranin duke e bërë përgjegjës për sulmet ndaj objekteve të tij të naftës. Është e qartë se në këtë skandal ndërkombëtar, nuk është e denjë që dikush që pretendon të jetë udhëheqësi i botës islamike,- e cila, natyrisht, qëndron prapa triliona dollarë armëve të SHBA – të pranojë një poshtërim të tillë se sulmi u krye nga një popullatë shumë e vogël dhe e paarmatosur (Houthi). Ai gjithashtu theksoi se do të vazhdojë luftën kundër Jemenit për të shpëtuar popullin jemenas dhe qytetarët sauditë nga sulmet e Ansarullah! Ai gjithashtu premtoi të rivendosë sovranitetin e Jemenit në këtë vend! Sigurisht, nuk ishte e qartë se pas sa vite të tjera do të zbatohen këto premtime? Dhe në thelb a do të jetë e mjaftueshme jeta e tij për ta realizuar këtë ëndërr fëmijërore? Deri më tani, gjashtë vjet pasi nisi lufta mbi popullin jemenas, uji për mbretin Selman dhe familjen e tij akoma nuk është ngrohur dhe vetë Selman tani është 85 vjeç. Është e famshme se dëshira e rinisë nuk është defekt!  Dje, parlamenti saudit vendosi një kornizë për çdo marrëveshje të re me Iranin për çështjen bërthamore! Dhe sot, Selman riafirmoi theksin e djeshëm të parlamentit! Treni iranian po lëviz, ju lutem mos hidhni gurë pa fryte, ndërkohë që deri më tani keni dëgjuar vetëm buritë e këtij treni ...

 


 

Tags

Komente