Shtator 27, 2020 20:04 Europe/Tirane
  • Irani bën thirrje për përmbajtje pas përplasjeve në rajonin kufitar të Nagorni-Karabakut

Irani u ka bërë thirrje Azerbajxhanit dhe Armenisë që të tregojnë përmbajtje dhe të përfshihen në negociata pas përplasjeve të fundit ushtarake midis të dy palëve rreth rajonit të Nagorni-Karabakut.

"Republika Islamike e Iranit po monitoron nga afër me shqetësim konfliktet ushtarake midis Republikës së Azerbajxhanit dhe Republikës së Armenisë, dhe ndërsa fton të dy palët të tregojnë vetëpërmbajtje, bën thirrje për ndërprerje të menjëhershme të përleshjeve dhe fillimin e bisedimeve midis dy vendeve, ” tha të Dielën Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme iraniane Said Khatibzadeh. Ai shtoi se Teherani është i gatshëm të përdorë të gjitha kapacitetet e tij për të ndihmuar vendosjen e armëpushimit dhe fillimin e bisedimeve të paqes midis të dy palëve. Ministri i jashtëm i Iranit gjithashtu shkroi të Dielën në llogarinë e tij në Twitter, duke bërë thirrje për "një fund të menjëhershëm të armiqësive", dhe duke kërkuar, "dialog për të zgjidhur mosmarrëveshjet". Muhamed Xhavad Zarif gjithashtu shprehu gatishmërinë e Iranit për të "ofruar kushte të mira për të mundësuar bisedime" midis Jerevanit dhe Bakusë, duke theksuar se "fqinjët tanë janë përparësia jonë". Tensionet u ndezën në Kaukazin e Jugut të Dielën, me Armeninë që akuzoi Azerbajxhanin për bombardimin e Karabakut dhe Baku akuzoi rebelët e mbështetur nga Armenia për sulme ndaj pozicioneve ushtarake dhe civile azere. Kryeministri armen Nikol Pashinian tha të dielën se vendi kishte shpallur ligjin ushtarak dhe mobilizimin e plotë ushtarak. Karabaku është një territor azerbajxhanas, por azerët etnikë ikën nga territori në vitin 1992 kur separatistët armenë e kapën atë në një lëvizje të mbështetur nga Jerevani pas rënies së Bashkimit Sovjetik.

 

Tags

Komente