Shtator 30, 2020 09:42 Europe/Tirane
  • Zarif ngushëllon për vdekjen e Emirit të Kuvajtit

Ministri i Jashtëm i Republikës Islamike të Iranit, Muhamed Javad Zarif, të Martën në mbrëmje dërgoi një mesazh në Twitter duke ngushëlluar vdekjen e Sheik Sabah Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah, Emiri i Kuvajtit.

Sipas IRNA, "Muhamed Xhavad Zarif" në Twitter shprehu ngushëllimet për vdekjen e Emirit të Kuvajtit dhe tha: "Lajmi për vdekjen e të ndjerit Sheik Sabah Ahmad Jaber Al-Sabah, ‌ Emir i Kuvajtit, i cili krijoi një foto të moderimit për Kuvajtin dhe rajonin, solli dhimbje për zemrat tona. "Ne e lusim Zotin e Plotfuqishëm të ketë mëshirë për të dhe të sigurojë siguri, stabilitet, përparim dhe prosperitet për qeverinë e Kuvajtit dhe popullit të saj nën hijen e qeverisë së re." Emiri i Kuvajtit, Sabah Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah, vdiq të martën në moshën 91 vjeç. Emiri i Kuvajtit ishte shtruar në spital në Rochester, Minesota që nga korriku. Qeveria e Kuvajtit ka lëshuar një deklaratë se pas vdekjes së Sabah al-Ahmad al-Jaber al-Sabah, ish Princi i Kurorës Naëaf al-Ahmad al-Jaber al-Sabah është zgjedhur në postin e emirit të ri.

Tags

Komente