Tetor 18, 2020 20:07 Europe/Tirane
  • Ruhani: Qeveria prishi komplotin ogurzi të SHBA për të shpërbërë Iranin

Presidenti iranian Hasan Ruhani tha se qeveria iraniane, përmes planifikimit të saj të llogaritur, ka arritur të pengojë një skemë të hartuar nga Shtetet e Bashkuara për të shpërbërë Iranin.

"Megjithëse sanksionet çnjerëzore dhe të paligjshme të SHBA-së kanë ulur të ardhurat e jashtme të vendit… më shumë se 2.5 vjet pas sanksioneve, qeveria ka parandaluar realizimin e komplotit ogurzi të SHBA-së për ta të shpërbërë vendin," tha të Dielën Ruhani në një takim të Bordit qeveritar të koordinimit të ekonomisë në Teheran. Krahas luftës ekonomike, armiqtë e Republikës Islamike kanë investuar posaçërisht në përçarjet e brendshme, shtoi ai. Presidenti gjithashtu nënvizoi nevojën që autoritetet iraniane të ushtrojnë vigjilencë përballë komploteve të armiqve. Ai më tej ftoi të gjithë zyrtarët dhe aktivistët të shmangin çdo përçarje dhe mosmarrëveshje, duke i nxitur ata të "ruajnë qetësinë dhe racionalitetin politik dhe të mos lejojnë që disa njerëz të caktuar me motive fraksionale dhe të përkohshme të hapin rrugën për përmbushjen e ëndrrave ogurzeza të keqdashësve të kësaj toke.”

 

Tags

Komente