Tetor 20, 2020 20:26 Europe/Tirane
  • Ushtria e Iranit dhe Garda Revolucionare gati për manovra në shkallë të gjerë të mbrojtjes ajrore

Ushtria e Iranit dhe Korpusi i Gardës së Revolucionit Islamik (IRGC) do të organizojnë stërvitje masive ajrore që synojnë forcimin e gatishmërisë së tyre për të mbrojtur qiellin e vendit kundër kërcënimeve të armikut.

Stërvitjet në shkallë të gjerë, të koduara Mbrojtësit e Qiellit të Vilajetit-99, do të fillojnë të mërkurën nën mbikëqyrjen e saktë të ekspertëve nga Baza e Mbrojtjes Ajrore Khatam al-Anbia, tha të Martën gjeneral brigade Kader Rahimzadeh, i cili do të komandojë stërvitjen. Stërvitjet, shtoi komandanti, do të mbahen në një zonë që mbulonte më shumë se gjysmën e territorit të Iranit. Ai shtoi se njësitë nga njësitë e mbrojtjes ajrore të Ushtrisë Iraniane dhe Forcat Ajrore së bashku me Forcën Ajrore Hapësinore të IRGC-së do të marrin pjesë në manovrat, të cilat synojnë forcimin e gatishmërisë luftarake dhe konsolidimin e aftësive të mbrojtjes ajrore të Forcave të Armatosura në kushte reale të luftës. Ai vuri në dukje se lloje të ndryshme të sistemeve të raketave, radarëve, pajisjeve të zbulimit dhe të luftës elektronike si dhe sisteme të komunikimit do të marrin pjesë në manovra për të zmbrapsur kërcënimet ajrore në lartësi të ulëta, të mesme dhe të larta. Rahimzadeh tha se Forca Ajrore e Republikës Islamike të Iranit ka në plan që gjatë stërvitjes të përdorë lloje të ndryshme të avionëve luftarakë përgjues, bombardues dhe mjete ajrore pa pilot.

 

Tags

Komente