Tetor 25, 2020 19:18 Europe/Tirane
  • Kompleksi ushtarak-industrial amerikan kërcënon partnerët ushtarakë të Iranit

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova theksoi se "kompleksi ushtarak-industrial" amerikan, lobi i armëve i SHBA, është në zanafillën e kërcënimeve ndaj partnerëve ushtarakë të Republikës Islamike të Iranit.

Zakharova, në përgjigje të kërcënimeve të fundit të SHBA ndaj vendeve që hyjnë në marrëveshje armësh me Iranin, u tha gazetarëve se pretendimet e fundit kërcënuese nga SHBA kanë për qëllim devijimin e opinionit publik mbi marrëveshjet kolosale të armëve dhe eksportet e mëdha të armëve të SHBA në shumë vende arabe në Gjirin Persik. Komplekset ushtarako-industriale me ndikim të Shteteve të Bashkuara të infiltruara në sistemin politik amerikan kanë imponuar ambiciet e tyre si interesa ekonomike të Uashingtonit dhe aleatëve të tij dhe përmes mekanizmave të ndryshëm, luajnë një rol udhëheqës në zhvillimin dhe promovimin e politikës së jashtme amerikane që nga Lufta e Ftohtë e deri në ditët e sotme. Reagimi i zëdhënëses së Ministrisë së Jashtme ruse vjen pasi Sekretari i Shtetit i SHBA Mike Pompeo lëshoi ​​një deklaratë duke kërcënuar vendet që dëshirojnë të arrijnë marrëveshje armësh me Iranin pas skadimit të embargos së armëve kundër Iranit më 18 tetor. Sidoqoftë, përfaqësuesit e Kinës dhe Rusisë, dy vende anëtare të KS të OKB, theksuan se marrëdhëniet e tyre me Republikën Islamike të Iranit nuk do të preken nga këto kërcënime.

 

Tags

Komente