Tetor 25, 2020 19:18 Europe/Tirane
  • Garda Revolucionare: Siguria e Iranit dhe interesat kombëtare vija jonë e kuqe

Interesat kombëtare të Iranit dhe siguria e popullit të tij janë vija të kuqe për Korpusin e Gardës së Revolucionit Islamik (IRGC), deklaroi komandanti i Forcave Tokësore të IRGC, në mes të përshkallëzimit të fundit të konfliktit të armatosur midis Azerbajxhanit dhe Armenisë.

Gjeneral Brigade Muhamed Pakpur, duke folur të Dielën për gazetarët ndërsa po vëzhgonte situatën e sigurisë në rajonin kufitar veriperëndimor të Iranit, tha: "Ne do të marrim një masë reciproke kundrejt çdo incidenti të pasigurisë dhe kërcënimit përgjatë kufijve tanë, që rrezikon sigurinë dhe paqen e njerëzve tanë të dashur.” IRGC, tha ai, ka vendosur Forcat e saj Tokësore në rajonin kufitar të Iranit pranë territoreve të Azerbajxhanit dhe Armenisë për të "mbrojtur interesat kombëtare dhe për të siguruar sigurinë dhe qetësinë e njerëzve në rajon". "Çdo ndryshim në gjeopolitikën kufitare është vija e kuqe e Republikës Islamike të Iranit", shtoi ai. Sipas një raporti të së Dielës nga gazeta Sepah News, Forcat Tokësore të IRGC kanë vendosur një brigadë të mekanizuar për të mbrojtur kufirin veriperëndimor.

 

Tags

Komente