Tetor 27, 2020 19:24 Europe/Tirane
  • Zanganeh: Industria e naftës në Iran nuk do të ndalet

Ministri iranian i Naftës Bijan Namdar Zanganeh, pak pasi Departamenti i Thesarit i SHBA shtrëngoi sanksionet mbi naftën iraniane, shkroi në Twitter:

“Sanksionet e SHB.-së kundër meje dhe kolegëve të mi janë një reagim pasiv ndaj dështimit të politikës së Uashingtonit për çuarjen në 'zero' të eksporteve tona të naftës. Epoka e unilateralizmit amerikan në botë ka mbaruar. Industria e naftës në Iran nuk do të ndalet. Po kështu, unë nuk kam pasuri jashtë vendit që Uashingtoni mund t'i bllokojë ". “Ndiq zakonin. Më shumë luftë ekonomike kundër Iranit do t'i sjellë SHBA më pak - dhe jo më shumë - influencë," tha ministri Zanganeh. Sipas Ministrisë iraniane të Naftës, të hënën në mbrëmje Departamenti i Thesarit i SHBA vendosi sanksione ndaj Ministrit të Naftës Bijan Zanganeh, Departamentit të Naftës dhe organizatave të lidhura me ta.

 

Tags

Komente