Tetor 30, 2020 07:14 Europe/Tirane
  • Zarif: Paqja nuk mund të arrihet me provokime

Në një mesazh, ministri i jashtëm iranian theksoi se paqja nuk mund të arrihej përmes akteve provokuese.

Sipas IRNA, "Republika Islamike e Iranit dënon me forcë sulmin terrorist në qytetin francez Nice," shkroi Muhamed Xhavad Zarif në mesazhin e tij i cili shtoi: "Ky cikël i egër i përshkallëzimit të urrejtje, nxitjes dhe dhunës, duhet të zëvendësohet nga logjika dhe racionaliteti". Zarif theksoi: "Të gjithë duhet ta dinë se ekstremizmi sjell më shumë ekstremizëm dhe paqja nuk mund të arrihet përmes provokimeve të këqija". Të Enjten një sulm terrorist pranë një kishe në qytetin juglindor francez të Nicës vrau të paktën tre persona dhe plagosi disa të tjerë.

Tags

Komente