Nëntor 21, 2020 19:57 Europe/Tirane
  • Irani: SHBA plotësisht përgjegjëse për sulmet e shumta terroriste në Kabul

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Iranit deklaroi se Shtetet e Bashkuara janë përgjegjëse për shpërthimet e shumta terroriste që tronditën pjesët e populluara të kryeqytetit të Afganistanit ndërsa një raketë goditi ambasadën iraniane në Kabul.

Said Khatibzadeh tha të shtunën se sulmet terroriste në Kabul ishin një shembull i një "lufte proxy" nga aleatët e regjimit terrorist të Shteteve të Bashkuara. Ai dënoi çdo akt terrori që synon popullin e Afganistanit dhe zonat civile dhe ofroi ngushëllimet e tij për qeverinë dhe popullin e Afganistanit, veçanërisht familjet e pikëlluara të viktimave. "Në sulmin e sotëm terrorist me raketa në pjesë të ndryshme të Kabulit, duke përfshirë Zonën e Gjelbër të qytetit,… të paktën një raketë ra në Ambasadën Iraniane në Kabul, e cila shkaktoi dëme të vogla në disa mjedise dhe pajisje të misionit," tha zëdhënësi iranian. Për fat të mirë, stafi i ambasadës iraniane është i sigurt, shtoi ai. Ministria e Brendshme e Afganistanit tha se pothuajse dy duzina raketa goditën Kabulin të Shtunën herët, duke synuar disa zona në pjesët veriore dhe qendrore të qytetit, duke përfshirë Zonën e Gjelbër të fortifikuar fort që strehon ambasada dhe kompani ndërkombëtare. Breshëria e raketave në kryeqytetin Afganistan la të paktën tetë persona të vdekur dhe më shumë se 30 të tjerë të plagosur, në një valë dhune që ka përfshirë kryeqytetin e Afganistanit.

 

Tags