Nëntor 27, 2020 18:35 Europe/Tirane
  • Zarif dënon ashpër sulmin terrorist në afërsi të Teheranit

Në një deklaratë, Ministri i Jashtëm iranian Muhamed Xhavad Zarif dënoi ashpër sulmin terrorist në afërsi të Teheranit, duke thënë se kishte "indikacione serioze" të rolit të regjimit izraelit në vrasjen e Mohsen Fakhrizadeh, një profesor i fizikës në Universitetin Imam Hussein të Teheranit.

“Terroristët sot vranë një shkencëtar të shquar iranian. Ky akt frikacak - me indikacione serioze të rolit izraelit - tregon gjendjen e dëshpëruar e autorëve të këtij akti terrorist, "tha Zarif në një postim. Diplomati i lartë iranian i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar, veçanërisht Bashkimit Evropian, që "t'u japin fund standardeve të tyre të dyfishta e të turpshme dhe të dënojnë këtë akt të terrorit shtetëror". Zarif i shprehu ngushëllimet Liderit Suprem të Revolucionit Islamik Ajetollah Khamenei, kombit iranian, Ministrisë së Mbrojtjes dhe familjen e pikëlluar të Fakhrizadeh për këtë rast të trishtuar.

 

Tags