Nëntor 29, 2020 19:52 Europe/Tirane
  • Reagimi i Sanders ndaj vrasjes së shkencëtarit bërthamor iranian

Bernie Sanders, një politikan amerikan dhe senator nga Vermonti, e quajti të paligjshme dhe provokuese vrasjen e dëshmorit Fakhrizadeh.

"Vrasja e Mohsen Fakhrizadeh ishte e paligjshme, provokuese dhe e pamatur," shkroi Bernie Sanders, në llogarinë e tij në Twitter, sipas agjencisë së lajmeve Tabnak. "Ky veprim i paligjshëm synonte qartë dobësimin e diplomacisë amerikano-iraniane në të njëjtën kohë kur administrata e re të marrë detyrën. Ne nuk duhet të lejojmë që kjo të ndodhë", shkroi Sanders.

 

Tags