Janar 13, 2021 08:48 Europe/Tirane
  • Khatibzadeh i drejtohet Pompeos: Ji i zemëruar dhe vdis nga ky zemërim

Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme iraniane të hënën reagoi ndaj postimeve të Sekretarit të Shtetit të SH.B.A.-së që erdhën nga zemërimi histerik në fund të administrimit skandaloz të Departamentit të Shtetit dhe dështimit të politikës së presionit maksimal dhe tha: "Ji i zemëruar dhe vdis nga ky zemërim".

Sipas Agjencisë së Lajmeve Fars, "Saeed Khatibzadeh", zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Republikës Islamike të Iranit, reagoi ndaj cicërimave të "Sekretarit të Shtetit të SHBA" Mike Pompeo, për shkak të zemërimit histerik në fund të mandatit të tij skandaloz si Sekretar i Jashtëm dhe zemërimit për shkak të dështimit të politikës së presionin maksimal. "Është shumë e vështirë të gjesh një person edhe të moderuar në Iran që dëshiron të normalizojë marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara," shkroi Pompeo në një seri cicërimesh duke kritikuar Iranin.  Sekretari amerikan i Shtetit në një cicërimë tjetër shkroi: Ekspertët e politikës së jashtme amerikane vazhdimisht kërkojnë njerëz të moderuar brenda Iranit që duan të normalizojnë marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara, por realiteti është se është shumë e vështirë të gjesh një person të tillë.  

Tags