Prill 12, 2021 20:56 Europe/Tirane
  • BE, Rusia, Gjermania paralajmërojnë kundër përpjekjeve për të minuar bisedimet bërthamore pas incidentit të Natanz

Bashkimi Evropian ka paralajmëruar kundër përpjekjeve për të minuar bisedimet që synojnë ringjalljen e një marrëveshje të rëndësishme bërthamore të vitit 2015 të nënshkruar midis Iranit dhe fuqive të mëdha botërore pas një sulmi terrorist nga Izraeli në sajtin bërthamor të Iranit Natanz.

Zëdhënësi i BE Peter Stano tha të hënën se incidenti i Natanz "mund të ketë qenë një akt sabotazhi" por nuk tha se kush ishte përgjegjës. "Ne hedhim poshtë çdo përpjekje për të minuar ose dobësuar përpjekjet diplomatike mbi marrëveshjen bërthamore," tha ai duke shtuar se "Ne ende duhet të sqarojmë faktet në detaje sa më shpejt të jetë e mundur,". Ministria e Jashtme e Rusisë gjithashtu tha në një deklaratë të hënën se shpresonte që incidenti në Natanz të mos "dëmtojë" përparimin në bisedimet bërthamore midis Iranit dhe vendeve G4 + 1. Ministria shtoi se po ndiqte nga afër situatën përreth "incidentit të rëndë". "Nëse konfirmohet se veprimet dashakeqe të dikujt qëndrojnë pas këtij incidenti, atëherë ky veprim meriton një dënim të fortë," theksohet në deklaratë. Ministria e Jashtme e Rusisë shtoi se është "alarmante se si kjo situatë" mund të ndikojë në bisedimet e Vjenës, të cilat është vendosur të rinisin të Mërkurën. Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas paralajmëroi të hënën se zhvillimet e fundit në sajtin Natanz të Iranit nuk ishin shenjë e mirë për bisedimet bërthamore që synojnë ringjalljen e marrëveshjes bërthamore. "Ajo që ne po dëgjojmë aktualisht nga Teherani nuk është një kontribut pozitiv, veçanërisht zhvillimi në Natanz," tha Maas. Diplomati i lartë gjerman tha se negociatat e Vjenës "nuk do të jenë të lehta, por deri më tani, ka pasur një frymë konstruktive" të treguar nga pjesëmarrësit.

 

Tags