Prill 14, 2021 08:11 Europe/Tirane
  • Jahanpour: Dy vende evropiane po aplikojnë për vaksinën iraniane të koronës

Zëdhënësi i Administratës Ushqimore dhe Barnave të Iranit tha: "Deri më tani, pesë vende, përfshirë dy vende evropiane, po aplikojnë për vaksinën iraniane të koronës".

Sipas agjencisë IRNA të lajmeve, Kianoosh Jahanpour në një cicërimë shkroi: Deri më tani, pesë vende, përfshirë dy vende evropiane, po aplikojnë për vaksinën iraniane të koronës.  Me rritjen e efikasitetit të prodhimit, arritja e një rekordi prodhimi mujor prej 20 milion doza të vaksinës Korona është shumë afër.  Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, deri më tani më shumë se 12 kompani të ndryshme po përpiqen të prodhojnë vaksinën e koronës në Iran dhe pesë nga këto kompani janë shumë më përpara sesa të tjerët.

Tags