Gusht 31, 2021 07:49 Europe/Tirane
  • Amir Abdulahian: Bisedimet në Vjenë duhet të kenë një arritje të prekshme për popullin iranian

Ministri i Jashtëm iranian thotë: "Qeveria e 13 -të beson se çdo bisedim i Vjenës duhet të ketë një arritje të prekshme për popullin iranian dhe askush nuk do të pranojë një qasje që është humbje e kohës.

" Hossein Amir Abdulahian të hënën në mbrëmje në emisionin e lajmeve të kanalit të dytë të IRIB shtoi: Parlamenti dhe qeveria e Republikës Islamike të Iranit në negociata po kërkojnë të drejtat maksimale të popullit iranian dhe ne shpresojmë që palët tona kundërshtare në bisedimet e Vjenës të negociojnë në bazë të logjikës. Ministri i Jashtëm i Iranit tha:  Në ceremoninë e inaugurimit, u takova me Enrique Mora, kryenegociatori i BE –së, të cili i thashë se gabimi i parë i amerikanëve është se  literatura e kërcënimeve kundër kombit iranian që nuk duhet të përdoret dhe ata duhet ta trajtojnë kombin iranian me edukatë dhe respekt dhe Republika Islamike e Iranit mirëpret çdo negociatë që udhëhiqet nga logjika. Amir Abdulahian, duke deklaruar se negociatat duhet të kenë një arritje të prekshme për kombin iranian, tha: Negocimi është një nga mjetet e diplomacisë dhe ne presim që pala tjetër të mos humbasë kohë sepse askush nuk do ta pranojë atë.

Tags