Shtator 11, 2019 21:09 Europe/Tirane
  • Zarif: Ekipi-B promovoi 11 Shatorin, tani drejton terrorin ekonomik mbi Iranin

Ministri i Jashtëm iranian Muhamed Xhavad Zarif theksoi se Ekipi-B dikur lehtësoi sulmet terroriste të 11 shtatorit 2001 në Qendrën Botërore të Tregtisë, dhe tani po e shtyn Shtëpinë e Bardhë të vazhdojë terrorizmin ekonomik kundër Iranit.

Zarif në një postim në Twitter të mërkurën ka kritikuar një direktivë të re presidenciale amerikane që synon "modernizimin e sanksioneve" kundër asaj që Uashingtoni e përcakton si terrorizëm. Urdhri i ri ekzekutiv nga Donald Trump lejon administratën e tij të vendosë sanksione kundër vendeve të tjera për shkak të  "përkrahjes së vazhdueshme të akteve të rënda të terrorizmit dhe kërcënimeve të terrorizmit të kryera nga terroristë të huaj, të cilat përfshijnë akte të terrorizmit që kërcënojnë Procesin e Paqes në Lindjen e Mesme". Ministri i Jashtëm iranian tha në postimin e tij se Uashingtoni po e shton terrorin e tij ekonomik pikërisht kur bota po merrte një frymë lehtësie për largimin e "Këshilltarit të Sigurisë Kombëtare të SHBA, John Bolton, i cili u shkarkua nga Trump të martën. "Etja për luftë dhe presioni maksimal" duhet të shkojnë bashkë me atë që i projektoi ato, "tha Zarif, duke iu referuar fushatës së ashtuquajtur" presion maksimal "të administratës së Trump kundër Iranit. "Ekipi-B, i cili duke promovuar terroristët që kryen sulmet e 11 Shtatorit, i shtyu SHBA-të në batakun e Afganistanit dhe Irakut tani po komploton luftë përmes Terrorizmit Ekonomik kundër iranianëve që ndezën qirinj për viktimat e sulmeve terroriste në SHBA."

 

Tags

Komente