Tetor 13, 2019 21:01 Europe/Tirane
  • Ajetollah Khamenei pret Kryeministrin pakistanez: Fundi i luftës në Jemen mund të ketë ndikim pozitiv në rajon

Lideri Suprem i Revolucionit Islamik, Ajetollah Khamenei deklaroi se një përfundim i luftës së vazhdueshme të zhvilluar nga Arabia Saudite dhe aleatët e saj mbi Jemenin mund të ketë efekte "pozitive" në rajon, duke theksuar planin e Iranit si një zgjidhje të përshtatshme për këtë krizë.

"Republika Islamike e Iranit ka paraqitur për një kohë të gjatë një plan me katër pika për t'i dhënë fund luftës në Jemen", tha Ajetollah Khamenei të Dielën në një takim me Kryeministrin pakistanez Imran Khan në Teheran, duke shtuar: "Fundi në mënyrën e duhur i kësaj lufte mund të ketë efekte pozitive në rajon ". Më tej në fjalën e tij, Lideri Suprem i Revolucionit Islamik vlerësoi shqetësimin e Pakistanit për vendosjen e paqes dhe sigurisë në rajon, duke përmendur se Azia Perëndimore është një rajon "shumë i ndjeshëm dhe kritik". Ajetollah Khamenei shprehu keqardhje për rolin destruktiv të luajtur nga "disa vende të rajonit" përmes mbështetjes së tyre për grupet terroriste në Irak dhe Siri dhe duke shkaktuar luftë dhe gjakderdhje në Jemen. "Ne nuk kemi asnjë motiv për të qenë armiqësor ndaj këtyre vendeve, por ato janë nën ndikimin e Amerikës dhe veprojnë kundër Republikës Islamike të Iranit në përputhje me atë që dëshiron Amerika." Lideri Suprem i Revolucionit Islamik theksoi se Republika Islamike kurrë nuk ka filluar ndonjë luftë, dhe shtoi: "Nëse dikush fillon një luftë kundër Iranit, ata padyshim që do të pendohen". Gjatë takimit, në të cilin mori pjesë edhe Presidenti iranian Hasan Ruhani, Kryeministri pakistanez tha se Teherani dhe Islamabadi duhet të zgjerojnë më tej marrëdhëniet. Imran Khan shtoi se vendi i tij i kushton një rëndësi të veçantë marrëdhënieve me Iranin si një partner vendimtar, veçanërisht në sektorin e tregtisë dhe energjisë.

 

Tags

Komente