Tetor 14, 2019 22:56 Europe/Tirane
  • Ruhani: Irani i gatshëm për bisedime me SHBA dhe Arabinë Saudite

Presidenti iranian Hasan Ruhani tha se Irani është i gatshëm të rifillojë bisedimet bërthamore me shtetet anëtare të grupit G5 + 1 nëse Shtetet e Bashkuara heqin të gjitha sanksionet që i janë rivendosur Iranit pasi Uashingtoni u largua vitin e kaluar nga marrëveshja bërthamore me Teheranin.

Ruhani i bëri deklaratat të hënën në Teheran në një konferencë shtypi me mediat vendase dhe ndërkombëtare. Duke iu përgjigjur një pyetjeje në lidhje me mundësinë e bisedimeve midis Teheranit dhe Uashingtonit nëse mocioni ndaj Presidentit amerikan Donald Trump çon në shkarkimin e tij dhe një president i ri merr detyrën në Shtëpinë e Bardhë, Ruhani tha se problemi i Iranit nuk është të ulet për bisedime me një president amerikan, por "shqetësimi ynë kryesor është nëse interesat tona përmbushen përmes bisedimeve ose bisedimet janë thjesht sa për shfaqje". "Karakteristikat personale të Trump e kanë bërë shumë të vështirë bisedimin me SHBA," tha shefi ekzekutiv i Iranit, duke shtuar se ky nuk është vetëm një problem për Iranin, por për të gjithë botën dhe të gjithë liderët botërorë e kanë theksuar këtë. "Nëse sanksionet hiqen, ne jemi të gatshëm të marrim pjesë në bisedime brenda kornizës së G5 + 1," vuri në dukje ai. Ndër të tjera, Presidenti iranian tha se Republika Islamike është e prirur për zgjidhjen e problemeve rajonale përmes dialogut me të gjitha vendet e rajonit, përfshirë Arabinë Saudite. Ruhani theksoi se Irani nuk kërkon tensione me asnjë vend të rajonit."Asnjëherë nuk kemi dashur të kemi marrëdhënie të tensionuara me fqinjët dhe madje kemi ofruar një iniciativë shumë të rëndësishme në Kombet e Bashkuara, të njohur si Koalicioni i Shpresës, dhe kjo iniciativë është paraqitur për tetë vendet e rajonit," tha ai. I pyetur në lidhje me një sulm të kohëve të fundit ndaj një cisterne iraniane në Detin e Kuq, Ruhani tha se pa dyshim sulmi ishte kryer nga një regjim me ndihmën e disa vendeve të rajonit. "Sigurisht, ajo që ndodhi në Detin e Kuq, ku një tanker iranian u godit nga dy raketa, shkaktoi probleme dhe hetimi ynë për këtë çështje do të përfundojë së shpejti. Ajo që është e sigurt është se një regjim me ndihmën e disa vendeve të rajonit ka qenë prapa këtij sulmi dhe ne po bëjmë një hetim për të parë se çfarë ka ndodhur, "tha Ruhani.

 

Tags

Komente