Janar 14, 2020 20:32 Europe/Tirane
  • Ruhani: Kombet e rajonit nuk duhet të ndalen derisa trupat amerikane të largohen

Presidenti iranian Hasan Ruhani ka paralajmëruar në lidhje me përpjekjet e SHBA për të mbajtur kontrollin e puseve të naftës në Siri, dhe politikave të tjera ndërhyrëse të tyre në rajon, duke u bërë thirrje kombeve të rajonit të mos kursejnë asnjë përpjekje për të dërguar në shtëpi ushtrinë amerikane.

"Sot, ndërhyrja e amerikanëve në punët e vendeve të tjera dhe përpjekjet e tyre për të grabitur puset e naftës në Siri kanë zbuluar qartë se ata kurrë nuk kanë qenë të shqetësuar për interesat e popujve të rajonit dhe nuk do të jenë të shqetësuara as në të ardhmen," tha Ruhani në një takim me kryeministrin sirian Imad Khamis të martën në Teheran. Ai i shprehu mirënjohje qeverisë dhe kombit sirian për simpatinë e tyre me iranianët për vrasjen e komandantit të lartë iranian, gjeneral Kasem Soleimani nga SHBA, duke shtuar se ai është një "dëshmor i madh dhe shumë i nderuar jo vetëm në mesin e popullit iranian, por midis të gjithëve kombeve që kërkojnë lirinë në rajon dhe në të gjithë botën. " "Ne kurrë nuk do ta harrojmë këtë krim të madh të SHBA dhe besojmë se kombet e rajonit nuk duhet të ndalen derisa t'i japin fund prezencës ushtarake amerikane në rajon ", theksoi Presidenti iranian. Ruhani u bëri thirrje zyrtarëve iranianë dhe sirianë të shpejtojnë zbatimin e marrëveshjeve bilaterale dhe përsëriti vendosmërinë e prerë të Republikës Islamike për të thelluar më tej marrëdhëniet Teheran-Damask. Ai theksoi se Irani do të vazhdojë të mbështesë kombet e shtypura përballë arrogancës globale ashtu siç ka qëndruar pranë qeverisë dhe kombit sirian në luftën e tyre kundër terrorizmit. Kryeministri sirian, nga ana e tij, i ofroi ngushëllime Iranit për martirizimin e gjeneralit Soleimani dhe tha se humbja e tij ishte një fatkeqësi e madhe për të gjitha kombet liridashës në botë. Imad Khamis theksoi se rezistenca dhe përpjekjet për të eliminuar terrorizmin në rajon do të vazhdojnë, duke shtuar se prania e forcave amerikane në Siri është një shembull i qartë i okupimit. Ai theksoi rëndësinë e rritjes së përpjekjeve për të forcuar tregtinë dhe bashkëpunimin ekonomik midis Damaskut dhe Teheranit, duke thënë se Irani është një përparësi kryesore për Sirinë në procesin e rindërtimit të vendit të shkatërruar nga lufta.

 

Tags

Komente